Zvýší pojistné na povinné pojištění


Vydáno: 16.01.2017

Samostatní podnikatelé (OSVČ) v roce 2017 bude muset zaplatit minimálně 55 korun měsíčně víc za sociální a zdravotní pojištění. Minimální měsíční výše sociálního pojištění se zvýšil o 29 korunách na 1972 korunách a zdravotní pojištění - 26 korunách na 1,823 korunách.

 

Minimální měsíční výše povinného pojištění pro podnikatele vypočtené na průměrné mzdě zřízené ministerstvem práce a sociálního zabezpečení. Ministerstvo zjištěno, že průměrná mzda bude 27,006 korun. Měsíční platba za zdravotní pojištění je 13,5% z poloviny průměrné mzdy a sociální zabezpečení 29,2% ze čtvrtiny průměrné mzdy.

Osoby samostatně výdělečně činné na základě jejich podnikání musí měsíčně platit měsíční příspěvky na povinné sociální a zdravotní pojištění. Výše poplatků závisí na zisku za předchozí rok, však musí být vždy vyplacena alespoň minimální platbu. Zaměstnance firem, důchodci nebo studenti, kteří se podílejí na OSVČ v rámci podkopává nemusí platit tyto poplatky.

Minimum pro 2017 příspěvků na zdravotní pojištění by mělo 25,875 eur, a na sociální pojištění - 27,660 korun. Na rozdíl od daně z příjmu fyzických osob, které pro podnikatele s nízkými příjmy nemohou platit příspěvky na sociální a zdravotní pojištění placené v každém případě.