Zvýšená daň na chov psů


Vydáno: 04.07.2018 | Aktualizace: 04.07.2018

Fanoušci chovu domácích mazlíčků v soukromých bytech nebo bytech měli být připraveni na to, že se brzy očekávají další výdaje. Vláda České republiky předpovídá, že zvýší částku potřebné platby, kterou majitelé psů musí zaplatit za to, že mají doma nebo byt v domácnosti. Také bude pokuta zvýšena, pokud je zvíře nalezeno v nedostatečném prostředí. Toto opatření je podle úřadů nezbytné pro zpevnění opatření pro držení zvířat v nevhodných podmínkách a vyloučení případů, kdy zvíře musí žít bez odpovídající výživy, péče a nezbytného očkování. Takový pes, pokud jde o svobodu, je hrozbou pro ostatní.

K dnešnímu dni má údržba psů v České republice některé funkce. Kromě toho, že majitel je povinen odstranit stopy své činnosti, zajistit, že zvíře s nezbytnými očkování a pasem, stejně jako každé zvíře, které žije s majitelem, musí být dodáno na základě zvláštní služby.

V současné době je poplatek za psa žijící v soukromém sektoru asi 300 korun, pokud je to jediné zvíře. Pro každou z následujících zvířat se částka platby zdvojnásobí. V případě majitelů domácích zvířat v bytě je výše daně hmatatelnější - 1500 Kč za první domácí zvíře a zvýšené množství se zdvojnásobí pro každého dalšího psa. Jak moc bude částka povinných plateb po podpisu novely zákona ještě známa. Brzy však tyto změny vstoupí v platnost.

Tento typ povinné daně existuje v mnoha evropských zemích, Česká republika není výjimkou. Dnes takové státy jako Švédsko, Rakousko a Norsko zavázaly majitele psů, aby zaplatili potřebnou částku za to, co chtějí zvíře obsahovat. Navíc kromě zaplacení povinné částky státní pokladně musí vlastník zvířete kopírovat a získat potřebný doklad. Zvíře, které má platný pas obsahující úplné informace o očkování, může bez problémů cestovat z jednoho státu EU do druhého. Pokud taková informace neexistuje, nebo samotný dokument chybí, majitel mu může uložit pokutu.