Zrušení daňového odpočtu úroků zničí jeden druh hypoték


Vydáno: 15.03.2017

Bez daňového odpočtu úroků z hypoték, který chce zrušit ministr financí Miroslav Kalousek, ztratí smysl kombinované hypotéky. Tedy úvěry, u nichž se splácí jen úroky a na pozdější jednorázovou splátku jistiny se šetří v investičním či kapitálovém životním pojištění.

Už jednou se museli majitelé kombinovaných hypoték oklepat z finanční rány. To když vláda ODS zrušila progresivní zdanění a zavedla jednotnou sazbu daně z příjmů. Teď stojí před popravčí četou, která jejich způsob financování bydlení definitivně odstřelí. Tou četou je plán ministra financí Miroslava Kalouska na zrušení daňového odpočtu úroků zaplacených z hypotéky.

Pro majitele kombinované hypotéky byly daňové odpočty zlatý důl. Na začátku se dohodli s bankou, že celou dobu nebudou splácet ani korunu půjčené jistiny, ale zaplatí v pravidelných měsíčních splátkách jen úroky z půjčených peněz. Vedle hypotéky si uzavřeli investiční nebo kapitálové životní pojištění , ti chytřejší si zřídili pravidelné investice do podílových fondů , kam posílají peníze, které na konci splatnosti hypotéky vyberou, a bance vrátí půjčnou sumu.

Celá tato konstrukce měla jednu výhodu. Z daňového základu si tito lidé mohli odečíst nejen úroky z hypotéky, ale také zaplacené pojistné na životní pojištění. „Bylo to velmi výhodné pro vysokopříjmové klienty. Dokud byla progresivní daň v nejvyšším pásmu zdanění 32 procent. Po zavedení jednotné patnáctiprocentní sazby daně se odpočty dramaticky snížily. Řádově dvakrát,“ vysvětluje Zdeněk Simaichl, finanční poradce ze společnosti Partners.

Úroky z hypotéky se v kombinované hypotéce počítají celou dobu z celé částky úvěru, takže v průběhu úvěru neklesají tak, jako u klasického anuitního splácení. „Daňová úspora je tak celou dobu stejná. Rozdíl je patrný hlavně ve druhé polovině splácení, kdy úroková část ve splátce je u anuity výrazně nižší,“ doplňuje Jan Lener z poradenské společnosti Broker Consulting. Pokud se ovšem nezmění daňové zákony.

Pokud Kalousek opravdu zrušení daňového odpočtu úroků z hypoték prosadí, mohou majitelé kombinovaných hypoték přejít na klasické anuitní splácení. To je ovšem bude stát dost peněz. Navíc budou muset vyřešit otázku, co s životním pojištěním uzavřeným na vysokou částku, a tedy i s vysokým pojistným.

Na anuitní splácení lze přejít bez problémů. „Všechny banky to umožňují i mimo výročí fixace za poplatek za vytvoření dodatku k úvěrové smlouvě. Nejčastěji to stojí dva tisíce korun, nejvýše čtyři až pět tisíc korun,“ říká Lener. Jenže v takovém okamžiku v podstatě začínají úvěr splácet úplně od začátku, jakoby si ho pořídili nyní. „Celou sumu úroků, které dosud bance zaplatili, tak mohou odepsat jako ztrátu. Proto třeba po deseti letech bych přechod na anuitní splácení nedoporučil. Ta ztráta by byla příliš velká ,“ dodává Simaichl.

Majitelé kombinovaných hypoték sice mají po několika letech naspořeno na životním pojištění část peněz na splacení jistiny, ale k umoření dluhu je téměř použít nemohou. V případě kombinace s kapitálovým životním pojištěním by to znamenalo zrušit dosavadní smlouvu o životním pojištění, což je finančně velmi nevýhodné. Pokud si klienti odpočítávali z daní zaplacené pojistné, museli by zpětně takto ušetřenou částku státu vrátit.

V případě investičního životního pojištění lze část naspořených peněz předčasně vybrat bez sankce. Jenže v prvních letech kvůli výši poplatků na smlouvě stejně příliš peněz mít nebudou. „U smluv, které trvají déle, zase mohl část naspořených peněz dočasně ukrojit nedávný propad na finančních trzích ,“ tvrdí Simaichl.

V obou případech by klienti museli počkat na dobu, až skončí doba fixace úrokové sazby u hypotéky. Jen tehdy mohou ve většině případů předčasně umořit část dluhu bance bez dodatečných poplatků.

I kdyby klienti nechtěli naspořené peníze v životním pojištění použít na mimořádnou splátku úvěru, budou muset s nastavením pojištění něco udělat. Jinak by platili plnou splátku hypotéky a k tomu ještě vysoké pojistné. „Kromě zrušení pojistky se dá u investičního a kapitálového životního pojištění snížit platba. V takovém případě je ale třeba zvážit, jestli bude klient dostatečně pojištěný proti případným rizikům. Pokud pojištění zruší, měl by uvažovat o dopojištění jiným produktem , například rizikovým životním pojištěním ,“ doporučuje Lener.

Kalouskovo počínání budou bedlivě sledovat i finanční poradci , kteří svým klientům kombinované hypotéky uzavírali. Pohádkově na nich vydělávali. Dostávali provize jak za hypotéku, tak i za životní pojištění. S tím by byl konec.