Zlepšení zdravotnických služeb začalo v České republice


Vydáno: 22.11.2017

Výkonní úředníci České republiky schválili dodatek zákona o zdravotní péči a pojištění. Jeho hlavním pojetím je, že zavádí záruku na preferenční nákup léků zvláště potřebným lidem. Velké rodiny, chudí lidé, osoby se zdravotním postižením a důchodci budou trávit méně peněz na léky. Nejvíce sociálně zranitelné skupiny obyvatel, kterým software, který poskytuje snížení mezních dotací farmaceutických výrobků.

Novela zákona uvádí, že navrácení prostředků na omezené léky bude zvýšeno. Pro důchodce ve věkové skupině 70 let výše bude 2000 Kč pro seniory 70 let a rodiny s mnoha dětmi - 1500 Kč. Předběžná analýza veřejných výdajů ukazuje, že česká vláda bude každoročně vyčlenit pro tyto potřeby více než 400 milionů korun.

Podle obsahu Dodatku dojde k další pozitivní změně zdravotního pojištění. V blízké budoucnosti bude možné platit náhradu za očkování dětí samců proti papilomaviru. Zdravotní pojištění dnes kryje pouze náklady na vakcínu pro dívku.

Kromě toho novela zvýšit pravomoci lékaři praktičtí lékaři pro předepisování určitou skupinu léků. Až do teď, aby si potřebné předpis v České republice bylo možné pouze na recepci specialisty. Změna zákona rovněž předpokládá zvýšení roční finanční bezpečnosti zdravotnického zařízení o více než 3 mld. Kč.