"Zlatý věk" hypoték v České republice brzy skončí


Vydáno: 07.11.2016

Ředitel UniCredit Bank dělal prognózu celkové situace v blízké budoucnosti na hypotečním trhu v České republice.

Češi zaznamenal hypotéky 3/4 bilionu korun. Poprvé po dlouhé době, celková výše hypotéky je nižší než 200 miliard korun. Nyní země nabízí nejlevnější hypotéku, poptávka po bytech roste, a spolu s ním - a ceně. Ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert věří, že dlouho to nevydrží. "Příští rok se sníží hypotečního trhu, možná až o 10%," - řekl expert.
To se vysvětluje tím, ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, banky zavést přísnější pravidla hypotečních úvěrů, které nařizovalo Českou národní banku. Za druhé, snížený počet klientů. Nyní hypotéku splatit téměř 600 tisíc obyvatel České republiky, ale letos to bylo 75.000 víc.
"Hypoteční je téměř každý, kdo umožňuje plat. Jestliže výnosy přestat růst, že mnozí půjčky budou k dispozici, "- řekl šéf reprezentující UniCredit Bank. Česká národní banka se obává, že hypoteční trh přehřívat. Nyní je ekonomická situace je příznivá, míra nezaměstnanosti - nejnižší, ale pokud se něco změní k horšímu, mnoho kredytootrymuvachi nebude schopen splatit dluh.
Od října se Česká republika uzavřela doporučení síly Ceny: hypotéku na 100% nákladů na bydlení by neměl být podáván. Většina bank platí. Brzy nová omezení vstoupí v platnost, bude důležité, jak kredytopoluchatel kumulované kapitálu a že má dost.
Podle odborníků bude "zlatý věk" hypoték v České republice vedou k vyšším úvěrů. V posledních letech, úrokové sazby jsou stále klesá v září průměrná míra dosáhla rekordně nízké - 1,82%. Úvěry stoupat, a nemovitostí, naopak přestane růst v hodnotě neboť kupující snižují.