Zákon o úvěru postihl i lichváře. Neziskovky ocenily klíčový…


Vydáno: 29.03.2017

Poslanci ve třetím čtení zákona o úvěru schválením jednoho z klíčových pozměňovacích návrhů postihli lichvářské společnosti.

Zamezili tomu, aby mohly stovky firem neférově a v rozporu se zákonem poskytovat půjčky, aniž by jim za takové jednání hrozilo udělení efektivnější sankce. ČTK to dnes sdělily neziskové organizace Člověk v tísni, Sdružení obrany spotřebitelů či Poradna při finanční tísni.

"Bez regulace nelicencovaných subjektů bychom docílili pouze toho, že férové subjekty budou nabízet ještě výhodnější produkty, ale neférovým subjektům, kterých jsou dnes stovky, nebude hrozit žádný postih. Navíc pokud by byly férovější společnosti vystaveny přísným sankcím a četným omezením, zvýšila by se výhoda nelicencovaných subjektů," uvedl Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Podle kvalifikovaných odhadů poskytuje nyní legálně úvěry 600 až 800 nebankovních subjektů. Pokud by zákon regulaci nelicencovaných subjektů neobsahoval, na trhu by nadále působily firmy, které by poskytovaly půjčky bez oprávnění. Ovšem ze zákona by mohly vymáhat pouze půjčenou částku, jinak by se vystavily trestněprávnímu postihu za neoprávněné podnikání.