Začínající podnikatelé mají více šancí získat úvěr


Vydáno: 21.03.2017

Podnikáte několik měsíců, nebo jste na samém začátku a chcete si na rozjezd firmy půjčit peníze? I začínající podnikatel bez historie má šanci. S žádostí o 3 miliony jsme uspěli u čtyř družstevních záložen a tří bank.

Půjčit si peníze na rozjezd podnikání již není takový problém. Dosáhnout je možné na půjčku v řádu desítek tisíc, několika set tisíc až několika milionů korun. Zjišťovali jsme jakou má šanci získat úvěr IT podnikatel (OSVČ ), jehož firma funguje 18 měsíců, na rozšíření firmy potřebuje půjčit 3 miliony Kč a jako zástavu má byt v hodnotě kolem 2,5 milionu korun. S žádostí jsme uspěli u čtyř kampeliček a tří bank, úročení se pohybovalo v rozmezí od 7 do 12 procent.
Kampeličky jsou k potenciálním klientům vstřícnější než bankovní domy. Záložny neposuzují žádosti podle předepsaných tabulek jako banky, ale projekt žadatele, na který si chce půjčit, zhodnotí vždy individuálně. Úvěr u družstevní záložny tak mohou získat i ti, kteří neuspěli s žádostí u banky například proto, že jejich příjmy považovaly banky za neprůkazné, nebo jim odmítly půjčit kvůli dřívějším úvěrům.

Půjčit si od některé kampeličky znamená stát se jejím členem. Jde však jen o administrativní úkon a zaplacení členského poplatku ve výši několika set korun. Čím déle je podnikatel členem družstevní záložny, má větší naději získat lepší úročení úvěru a příznivější úvěrové podmínky, například nemusí ručit až do výše 100 procent dluhu. Výše úrokové sazby také závisí na délce splácení dluhu. Všechny záložny mají v nabídce krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé půjčky. Splatnosti jsou přitom v jednotlivých kampeličkách různé a pohybují se v rozpětí od jednoho měsíce (Peněžní dům) až do dvaceti let (WPB Capital).

Každou žádost posuzují v kampeličkách úvěroví odborníci, kteří žadateli navrhnou, za jakých podmínek mu peníze půjčí (úrok, poplatky, požadavek na zajištění, délka splácení). Zda žadatel půjčku získá, se dozví zpravidla do dvou týdnů. Poplatky za poskytnutí úvěru jsou u jednotlivých kampeliček rozdílné. Například Peněžní dům účtuje administrativní poplatek ve výši jednoho procenta z poskytnutého úvěru, WPB Capital, FIO a Moravský Peněžní Ústav stanovují poplatky individuálně.

Drobní podnikatelé a živnostníci si nejčastěji u kampeliček půjčují od jednoho až do pěti milionů korun. Záložna Fio, spořitelní družstvo Peněžní dům, WPB Capital a Moravský Peněžní Ústav kladně vyřizují i žádosti o úvěry v částkách okolo 20 milionů. U spořitelního družstva Peněžní dům mohou drobní podnikatelé dostat také nízké půjčky od 30 tisíc korun. Úvěr do 50 tisíc korun může živnostník získat u Peněžního domu již do dvou dnů.

Úrokové sazby vybraných čtyř družstevních záložen se v průměru pohybují mezi 9 až 10 procenty. V některých případech se ale dají získat i zvýhodněné úvěry s nižší sazbou. Například FIO poskytuje výhodné půjčky s úrokem 7,8 procenta na akvizici a odkup podniků z konkurzů, IT firmám nebo zemědělcům. Spořitelní družstvo Peněžní dům má v nabídce rychloúvěr s pevnou roční úrokovou sazbou 6 procent.

U nižších krátkodobých půjček je potřeba mít ručitele, vyšší úvěr musí být jištěn zpravidla nemovitostí (do 80 až 100 % hodnoty úvěru). Záložna FIO a WPB Capital umožnují klientům kombinaci zajištění. Například u FIO může podnikatel ručit nemovitostí, ručitelem, ale i méně obvyklou zárukou, jako je družstevní byt, cenné papíry, nebo dopravní technika po skončení leasingu.

Ani některé bankovní domy se už nechovají k podnikatelům bez historie macešsky. U České spořitelny může začínající živnostník a drobný podnikatel získat provozní úvěr 5Plus až do výše 5 milionů, se splatností maximálně na šest let a úrokovou sazbou, která se nyní pohybuje okolo 7 procent.

U GE Money Bank může uspět živnostník podnikající alespoň půl roku. Půjčku ve výši 3 miliony se splatností 15 let banka nyní úročí sazbou 7,68 procenta s fixací úrokové sazby na 1 rok.

Raiffeisenbank vychází vstříc drobným podnikatelům s roční historií, kterým poskytuje rychlé půjčky a podnikatelský kontokorent. Půjčuje maximálně 3 miliony se splatností 1 až 15 let. Úroková sazba u podnikatelské rychlé půjčky začíná na 6,7 procenta a kontokorent na 8,55 procenta. Jak velkou čásku banka půjčí, může živnostník zjistit na počkání zhruba do třiceti minut. Na přepážce musí předložit jen daňové přiznání za poslední období a vyplněnou žádost. Jako záruka pak běžně postačí jen bianko směnka.

Zajímavou nabídku podnikatelských úvěrů slibuje také mBank, na bližší informace si však podnikatelé musí počkat do letošního dubna až června, kdy chce tato banka představit chystané novinky.