Z čeho se budou za pár let splácet dnešní hypotéky


Vydáno: 21.03.2017

Když si bereme hypoteční úvěr, jde o závazek často na dvacet nebo dokonce na třicet let a hodně lidí napadne otázka: „Co vlastně bude za tak dlouhou dobu?“ Jak se asi bude splácet hypotéka za 20 nebo 30 let? Odpověď zní: jednodušeji než dnes. Budou totiž vyšší mzdy.

Abychom si lépe uměli představit budoucnost, podívejme se do minulosti. Někteří ze čtenářů si možná pamatují, jak se v 80. letech půjčovalo na stavbu rodinných domů. Typická cena rodinného domu byla 250 000 korun, typická půjčka byla 200 000 korun. Splátka této půjčky byla něco málo přes tisíc korun měsíčně.
Z dnešního pohledu je to směšná částka, když si vezmeme, že takto se splácí úvěr na bydlení. Jenže v tehdejší době to byla přibližně třetina výplaty. Tehdy byla průměrná (hrubá) mzda kolem 3 000 korun (tedy vlastně Kčs).
V době čerpání to byl obrovský závazek a chtělo to hodně odvahy si půjčku vzít. Bylo potřeba obětovat třetinu hrubého příjmu. Jenže s postupem času se tato částka stávala stále snesitelnější. Rostly totiž mzdy. (viz graf)
To, že splátka 1 000 korun je dnes směšně malá, je dáno vysokou inflací a vysokým růstem mezd na počátku 90. let minulého století.
Proto se podívejme do méně dávné historie. Už je to pár let, co se poskytují hypoteční úvěry. Např. v roce 1999 byla typická hypotéka za úrokovou sazbu 10 procent a na bydlení (i v Praze) stačil milion korun. Splátka takového úvěru vyšla na necelých 10 tisíc korun měsíčně. Průměrná (hrubá) mzda v roce 1999 byla 12 666 Kč. Takže na splácení takového bytu padla téměř jedna průměrná mzda.
O sedm let později je část takového úvěru splacená. A splátka je nižší než 10 tisíc korun, protože klesly úrokové sazby. Ale i kdyby sazby neklesly, je splátka zhruba 10 tisíc měsíčně vůči mzdě daleko přijatelnější. Průměrná mzda totiž vzrostla za tuto dobu z 12 666 korun na přibližně 20 tisíc korun v roce 2006. Splátka je tak „jen“ polovina jedné mzdy.

Tento princip, že splácení hypoték bude snazší díky růstu mezd, bude platit i v budoucnu. Splátka hypotéky totiž bude plus mínus stejná i za deset let. Jestli vzrostou úrokové sazby, bude o něco vyšší, jestli klesnou, bude o něco nižší. Mzda po deseti letech bude u většiny lidí výrazně vyšší než dnes. A s tím se budou zdát nynější splátky hypoték v podstatě pohodové.