Vývojáři řekl, co je cena nových bytů v Praze pokračuje v růstu


Vydáno: 06.12.2016

Nové byty v Praze se rychle stává dražší, v tomto roce zvýšil o téměř 20%, průměrná cena.

Průměrná cena nových bytů v Praze je dnes 4,8 milionu kroons, 19% více než před rokem. Čtverečních metrů nových budov v Praze v současné době prodávají v průměru 69 500 eur. To bylo hlášeno společnost Central Group - největší české developerské společnosti.
Zájem o investice do nemovitostí v České republice rekordní díky až prostých hypoték. Vývojáři nemají čas na setkání vysokou poptávku zákazníků. V tom obvinil některé politiky a úředníky, což ztěžuje proces vydávání stavebních povolení.
9 měsíců v Praze vydáno stavební povolení pouze 862 nových bytů v bytových domech. Během této stejné době, to prodalo více než 4800 bytů. Po dobu trvání procesu vydávání stavebních povolení Česká republika, podle Světové banky řadí na 130. místo ze 190 zemí. Doba trvání přípravy a realizace projektu začít pracovat na získání všech povolení, výstavbu a přijetí na území České republiky trvá v průměru 10 let.
Podle Central Group, za celý rok 2016 v Praze prodalo okolo 6500 nových bytů pro více než 30 miliard korun. Se na trhu postupně zmizí nejlevnější byty a věta je ovládán drahými doplňky.
Také na trhu budovy v Praze za několik let sleduje developer a stavební společnost Trigema. Podle ní loni v Praze prodal 7000 bytů v hodnotě asi 28 miliard korun. Podle ústřední skupiny, celková hodnota prodaných bytů za uplynulý rok činil 22 miliard korunách.
Vývojáři věří, že nové byty i nadále růst ceny, protože dodávka trh je velmi omezený. V tuto chvíli je to jen 4300 bytů.
Na druhé straně, nová legislativa v oblasti hypoték vedlo k ochlazení poptávky po bytech, v důsledku pomalého růstu cen nemovitostí v Praze. Dne 1. prosince, banky nemají dodat lidem hypotéku na 100% nemovitosti a od dubna příštího roku, kteří chtějí získat úvěr bude muset zaplatit minimálně 10% nákladů na bydlení. Některé banky již začaly postupně zvyšovat úrokové sazby z hypoték.