Volal jste sběratel: co to znamená a co dělat


Vydáno: 07.12.2016

Můžete provádět platby na úvěr s velkým zpožděním nebo zcela přestala platit. Možná, že máte dobré důvody. Ale banka není vždy ochoten vzít v úvahu, jakmile riskujete, že jsou tváří v tvář s profesionálním dluhu sběratele.

Kolektor je povinen pracovat v mezích zákona
Některé stereotypní strach z kolektorů je do značné míry spojena s pamětí dob, kdy populární způsob knockout dluhy železo a pájka.

Tyto časy se zdálo, že potopil do zapomnění. Dnešní kolektory - ne bandité na hlavní silnici a personál renomovaných agentur s zvučné jména. Jsou silně zdůraznit, že činnost výhradně v mezích zákona. A profesních sdružení a dokonce i "Code čestný sběratel." Ale ne tak snadné. Cíle zůstávají stejné nádrž, všemi možnými způsoby a co nejdříve "vytřepat" dlužného peněz.

Bohužel, nedostatek zákona o shromažďování činnost poskytuje příležitost nejen používat civilizované způsoby vymáhání pohledávek, ale také na pokraji faul triků - zastrašování, vyhrožování, vydírání a zasahování do soukromého života.

Většina dlužníků nemá tušení, jak a jaké principy jsou inkasních agentur Jak legitimní své aktivity, proč oni školit své zaměstnance o tom, co může jít. Mezitím poctivé kolektory mohou a měly by jednat a "vyrazil" - takzvané "černé kolektory" - mohou a měly by najít radu.

Inkasní - komerční entita (obvykle LLC nebo JSC), jehož předmětem činnosti je poskytování placených služeb pohledávek po splatnosti a skupují "portfolií pohledávek." Ne kolekce agentura má svůj úřad nebo soud, žádná práva prokurátora.

Co může a nemůže kolektory
Za prvé, pojďme se pochopit práva kolektorů. Z právního hlediska tato práva v přesně dvě dluhu sběratelů:
1. Zpráva dlužníka o dostupnosti nesplaceného dluhu a jeho velikost (včetně pokut a penále).

2. předložit soudu - v případě, že banka pověřila je, aby jí (na základě smlouvy o obchodním zastoupení), nebo úplně postoupil práva k prodlení (jinými slovy, prodal svůj dluh).

Ale v spravedlnosti, musíme poznamenat, že přímé legislativní zákazy a omezení pro akcemi dluhu sběratelů velmi málo. Proto je hlavní zbraní dlužníka - znalost jejich práv. Jaké to jsou?
1. civilní Právní vztah mezi vámi a sběratel na základě postoupení pohledávky. Dlužník má právo neplnit závazky vůči novým věřitele, aby mu poskytnout důkaz o požadavcích na přechodových této osoby.

2. kultivovat po splatnosti dluhu z úvěrů existovat promlčecí doba - tři roky. Pokud je to více než před vstupem do kolektorů v kontaktu, jejich pohledávky nemají žádnou právní sílu.

3. Udržujte svůj dluh, měli byste pouze věřitelem banka, a tam obdrží dokumenty potvrzující každé dokonalé platbu. Dokonce i když váš dluh "splnit" předány třetí osobě, by měly být platby prostřednictvím banky. V žádném případě neprošel hotovost v rukou sběratelů, představila koho!

4. Nemusíte žádat kolektor prodat svůj majetek splácet dluh kolektory a nemají právo zabavit vaše věci. Tento postup je možný pouze na základě soudního rozhodnutí, a je jen exekutoři.

5. Máte právo neodpovídat na telefon a kolektory neotvírat dveře.

Jak vybudovat komunikaci s kolektorem
První z nich, a co je možná nejdůležitější - zůstat v klidu. Pokud máte kolena pidhynayutsya strach, posaďte se. Několikrát hluboký nádech, bude snazší, bude váš hlas znít jistější. Zaujmout pohodlnou polohu. Postaveni před pera nebo notebooku. Nyní jste připraveni hovořit.

Za prvé, požádat zaměstnance volání plně zavést (často i zástupci inkasních agentur hlásí jen jméno, ne příjmení) s názvem post. Nahrávání a kontaktní údaje agentury. Pak si můžete bezpečně postavit za prvního rozhovoru jste udělali dost.

Ujistěte se, že zpětné volání na telefonu, který dal zjistit poskytnuté informace.

Další výzva - banka. Zeptejte se ověřit, zda váš dluh uvedený pro sběr tímto kolektorů. A teď pozor, v této fázi, máte šanci k nápravě. Popsat finanční pozici vaší banky, způsobí zpoždění, požádat o restrukturalizaci dluhu. Často banky jsou ve smlouvě, podepsat novou smlouvu a dát splátky ze tří až šesti měsíců. Po podepsání restrukturalizace banka stahuje inkasní agenturu ve vašem případě.

Pokud střelecké situace, kdy se tyto hovory kolektory klidně vysvětlit, že uzavřela dohodu s bankou. Ohrožující SMS-ing o "splatit dluh, nebo soud" může být ignorována.

V nepříznivého scénáře (bankovní odmítl zabývat s vámi, nebo řekl, že všechna práva na váš dluh nyní plně ve vlastnictví třetí strany), komunikovat s kolektory, bohužel, i nadále. V dalších jednáních stále zachovat chladnou hlavu. Nevadí, dluh - je to zbytečné. Ale nesdílejí důvěrné informace, včetně dostupnosti majetku nebo bankovních účtů. Nesdělujeme informace o příbuzných, neodpovídejte osobní otázky ( "Vaše žena zavolal Catherine, ne?"). Není hrubá reakce - klidně ptát vrátit k dluhu a jeho splácení metod.

Neptejte se o odklad - stačí pouze zvýší tlak. Místo toho, zeptejte se jich, aby vám kompletní balík dokumentů potvrzujících nového věřitele práva a své pravomoci - včetně kopie smlouvy o obchodním zastoupení, kopii zadání, plné moci vydaný odborníkem, který vyjednává a má přístup ke svým osobním údajům a další

V důsledku toho budete nejprve získat čas, který je tak důležitý pro dlužníka, a za druhé - prokázat jejich právní gramotnosti a schopnost odolávat psychický tlak.

V následných rozhovorů dal ve středu diskuse o problému: máte dluh, vám nevadí, že museli vrátit, ale jsou v obtížné finanční situaci. V inkasních agentur jsou právníci, kteří jsou naprosto stejné jako bankéři vám a splátky může nabídnout, a příslušný splátkový kalendář.

Co když vám hrozí
Bohužel, dialog s kolektory není vždy stavět v civilizovaným způsobem. Takže nebuďte zlevněné, nikoli jako horliví dluh kolektory začít sprchovat urážky nebo hrozí vám.

Hrozby a urážky od kolektorů je v rozporu se zákonem a mít za následek správní a trestní odpovědnost
Pokud jste jsou ohroženy především pokusit opravit skutečnost, že přímé ohrožení (například tím, že zaznamenáváte telefonický rozhovor na pásce). Pak napište prohlášení na policii. Jeho povinnost přijmout a spustit kontrolu určit ty vetřelce. Upozorňujeme, že transfer vyšetřovatel rekordér být sestaven jako akt zabavení a záznam nelze převést do jiného formátu.

V případě, že zápis není možný, stále zapsat příkaz: Policie shromáždit důkazy, včetně výpovědi svědků.

Kopii žádosti lze zaslat inkasní agenturu.
Ale většinou ani nevšimne, že bude zaznamenán rozhovor, dost hrozby se zastavil. Znalost příslušné články trestního zákona také pomůže, takže obraz spadá do 130-tého článku hrozbu fyzického násilí - 119 tis, a požadavek, aby prodat svůj majetek nebo platit v hotovosti - do 169 tis (vydírání).

Antikollektorov - kdo jsou?
Jak víte, proti šrotu není recepce ... když žádný jiný šrotu. Na trhu finančních služeb jsou nejen kolektory, ale i antikollektorov. Samozřejmě, že to není kouzelník v modrém vrtulníku, který vás naučí dojdou dluhu. Tyto antikollektorov - profesionální právníci mají značné zkušenosti v předem problémy s neuhrazených pohledávek. V nejchladnější "bizon", je před námi ještě dlouhá soudní praxe v případech tohoto druhu.

To nejmenší, co mohou udělat - je převzít jednání s kolektory a uložit své nervy a vysvětlit, jak nedělat to, co nelegálně donutit. Ale odvolání k právní ochraně by měla postupovat, jakmile se cítíte hrozbu pro svoji solventnost, ne-li váš dům je o nábytku učiní ...

Místo epilogu

Ochrana práv a úmyslného porušení provádět úvěrové závazky - není totéž. Jako banka a sběratelé mají právo budete potřebovat vrátit dluh. Pohřben v naději, že problém "vyřešil" sám, špatnou taktiku. I s velmi obtížné finanční situace ven. Pro optimální řešení tohoto problému je jen důležité správně rozvíjela dialog s věřiteli a vyhnout se placení více, než jste skutečně potřebují.