Vláda České republiky schválila zlepšení podmínek pro spotřebitelských úvěrů občanů.


Vydáno: 10.10.2016

Regulační lidé, kteří berou půjčky na potřeb spotřebitelů nebo mají tyto společnosti měly prospěch výrazně zlepšit. Vláda dnes schválila nový zákon o spotřebitelském úvěru. To bylo oznámeno na tiskové konferenci na ministerstvu financí Miroslav Kalousek. Podle nového zákona, ukončit smlouvu nyní do dvou týdnů ode dne jejího uzavření bez jakýchkoliv pokuty nebo peněžité sankce.
Nyní bude zakázáno směnek a šeků. Omezení se dotkly i takzvané "telefonní" úvěry. Call číslo, které začíná s devíti, pro získání úvěru teď nebude. Zákon vstoupí v platnost na začátku příštího roku.

Novela byla navržená směrnice Evrosyuza jejímž cílem je vyřešit roční úrokové sazby na spotřebitelské úvěry. Chcete-li přivést ji zpět do normálního stavu je třeba, aby bylo co nejvíce kapacitu pro výpočet její budoucí hodnotu. Jak již bylo uvedeno Kalouska, návrh byl reakcí na různé případy z praxe bank. Negativní zkušenosti měli místo, které bude na trhu spotřebitelských úvěrů v České republice. Hlavním smyslem navrhovaných změn především posiluje postavení spotřebitelů a zlepšit podmínky jeho interakce s věřiteli o principech fair úvěrů.

Podle schváleného návrhu ministerstva financí, nyní má věřitel bude mít nárok na připíše klientovi pouze tehdy, když je naprosto jasné, že tato komise bude moci uhasit. Vzhledem k častému porušování pravidel od zákazníků, bude rovněž zakázáno směnek a šeků. Také nelze použít telefonní hovory na čísla začínající číslem 9, k získání úvěru. Zákazník bude rovněž mít příležitost prolomit konverzace na spotřebitelských úvěrů bez jakýchkoli sankcí do 14 dnů od jejího uzavření. Kromě toho mediátor nyní bude moci přijímat odměnu za svou práci pouze v případě, že zákazník oznámí svůj zprostředkování.

Porušení zákona inspekčních orgánů, které jsou v České republice Česká národní banka a Česká obchodní inspekce může uložit pokutu ve výši 20 milionů korun. stížností souborů a soudy k porušení zjištěných v občanům spotřebitelských úvěrů může soudit specializující se na finanční záležitosti.