Věřitelé požadují u půjček exekutorský zápis, vymáhání se pak obejde bez soudu


Vydáno: 28.04.2017

Lidé, kteří potřebují rychle půjčit peníze, se stále častěji věřitelům smluvně upisují k tomu, že když nebudou platit, může na ně věřitel rovnou poslat exekutora. Píše o tom pondělní Právo.


Jedná se o exekutorský zápis, který je u nás čím dál více součástí půjček, a to nejen od úvěrových firem či lichvářů, ale třeba i těch mezi příbuznými. Jenom loni sepsali exekutoři podle prezidentky Exekutorské komory Jany Tvrdkové bezmála dvacet pět tisíc zápisů.

"Soudní exekutoři se vedle své hlavní činnosti, to znamená provádění exekucí, také podstatným způsobem podílejí na relativně snadné možnosti věřitele, jak získat exekuční titul prostřednictvím sepisů exekutorských zápisů s doložkou přímé vykonavatelnosti," upřesnila Tvrdková. Pokud totiž tento zápis není uzavřen a dlužník splátky nehradí, musí věřitel podat žalobu a s ní předložit veškeré doklady, soud následně posoudí oprávněnost pohledávky, především to, zda je řádně doložena a teprve poté mohou nastoupit exekutorští vykonavatelé.

"Exekutorský zápis je veřejnou listinou, a proto jsou stanoveny poměrně přísné náležitosti, které v něm musí být uvedeny. Obsahuje de facto uznání dluhu ze strany dlužníka a výslovný souhlas s tím, aby v případě, že závazek dle zápisu nebude plněn, mohl být přímo podle zápisu podán návrh na nařízení exekuce," řekl Právu Radovan Bajgar z Exekutorského úřadu v Přerově, jednoho z nejvýkonnějších v ČR.