V sousedních zemích, hypotéka je levnější než v České republice


Vydáno: 21.10.2016

České ceny jsou na podzim - v Německu hypotéky může trvat 0,89%.

Zatímco průměrné úrokové sazby hypoték v České republice i nadále porazit rekordního minima v sousedních zemích je výrazně nižší počty češtiny. Tak, podle výzkumu firmy Chytrý Honza, Slovensko hypotéky může být vydány v rámci 1,19% fixací 5 let.
Pro srovnání, na konci září v České republice, průměrná hypotéka činila 1,82% - a to je stále nejnižší údaj v historii hypotečních úvěrů země.
V Polsku se průměrná sazba hypotéky je 1,5%, v Německu - od 1,07% (vezmeme-li úvěr až na 10 let) na 1,74% (na 20 let). Tento německý gigant Deutsche Bank nabízí úvěry na bydlení ve výši 0,89%. Švýcarská banka Credit Suisse sazba hypotéky s fixací dvouletého bude 1,03%, s pětiletou - 1,06%. Ve Velké Británii můžete získat hypotéku na 1,24% v případě, že úvěrové pouze 60% nákladů na bydlení.
"Země EU pod vlivem Evropské centrální banky vyrovnávat své sazby, rozdíly jsou jen několik desetin procenta. Přestože sazby mimo EU, naopak rostou. Například v Turecku, které nabízejí hypoteční úvěry za 11,5%, "- uvedl šéf Chytrý Honza George Pataki.
Podle něj je příkladem amerického trhu ukazuje, že po výkyvy kurzu obvykle zastaví na asi 3% s pevnou úrokovou sazbou po dobu pěti let. Takový vývoj, podle odborníků, bude v budoucnosti a v České republice.
Tak Česká republika je zemí s nejlevnější hypotéky v Evropě. Vysoká konkurence na českém bankovním trhu přinutila banky opustit většinu dalších výhod, jako je oceňování nemovitostí, hypoteční nebo grant účtu údržby.