V problémem české ekonomiky: příliš mnoho úniku kapitálu


Vydáno: 14.11.2016

Analytici připravil materiál o úloze zahraničních investic do české ekonomiky a budoucích rizik.

Česká ekonomika se potýká s vážným problémem - k významnému odlivu kapitálu. Po dlouhou dobu se země vzkvétala díky přílivu zahraničních investic, ale nyní příliv nových přímých investic v české ekonomice klesá. V současné době rostoucí výnosy z investičních společností, které posílají peníze na účty svých dcer.
Tento zisk se neodráží v platech zaměstnanců v České republice a přijít k modernizaci české výroby. V budoucnosti země mohla čelit nedostatku finančních prostředků pro průmyslový rozvoj a modernizaci ekonomiky.
Out-ziskové společnosti v České republice, nejméně dvakrát, a v některých případech čtyřikrát vyšší, než by mělo být v ekonomických podmínkách dané země v EU. Nejkritičtější je cítit v oblasti energetiky a vody, kde odliv kapitálu daleko přesahuje investice. To je uvedeno v analytických materiálů vytvořených Vládní výbor na analýze informací a České republice.
"Odliv kapitálu z České republiky je vyšší než příliv investic a prostředků z fondů EU. Problém není v tom, že je průtok, a že je čtyřikrát vyšší, než je obvyklé, "- uvedl šéf poradců předsedů vlád Vladimíra Špidly.
Ve skutečnosti, firmy odvodit příjmy z České republiky, a to platil za hlavního města, které tato země postrádá. Ale republika je hodně peněz každý rok - desítky miliard korun. České firmy více investovat do modernizace výroby než zahraniční investoři.
Odliv zisků z České republiky by mohl ohrozit hospodářství v blízké budoucnosti bude peníze na modernizaci průmyslu, nové technologie, robotika a digitalizace. A to vše se děje v době, kdy finanční prostředky z fondů EU budou přicházet čím dál tím méně.
Analytici nabízejí diskutovat o možných řešení tohoto problému. Mezi nimi je například zahrnutí zahraničních investorů v české ekonomice, pokud jde o reinvestice, efektivní řízení některých hospodářských odvětvích, mzdy v podnicích s nepřiměřenou příjmy z kapitálového majetku, omezení v oblasti účetnictví a daňové optimalizace, harmonizační principy zdanění na úrovni EU, jakož i zavedení daní podle odvětví.