V Praze zahájily elektronické recepty na nákup léků v lékárně


Vydáno: 26.02.2018 | Aktualizace: 26.02.2018

Ve všem civilizovaném světě se byrokratická marnost v každé oblasti moderního života dostává do neexistence.

Dnes si každý může navštívit virtuální obchod, zaplatit za služby pomocí elektronických peněz, rezervovat jízdenku na dopravu nebo kulturní a zábavní zařízení prostřednictvím moderních digitálních aplikací a mnohem více.

Prakticky neexistuje žádná oblast, v níž by inovativní technologie nebyly zcela nebo částečně přítomny.

V mnoha zemích světa fungují elektronické předpisy na nákup léků v lékárnách již nějakou dobu úspěšně. Začátkem letošního roku bylo v České republice vyznačeno zavedením tohoto systému do zdravotnických zařízení a lékárenských řetězců.

Od začátku ledna se všechny lékárny v Praze přestěhovaly do digitálních receptů a obsluhovaly občany pouze pro ně. Navzdory kritice lékařského personálu a snahám ovlivňovat potřebu reformy se Ministerstvo zdravotnictví jasně rozhodlo zahájit nový rok se změnami. Je také poznamenáno, že zprávy jsou velmi negativně vnímány samotnými pacienty.

Odborníci však tvrdí, že toto opatření je mimořádně nezbytné a umožní zlepšit zdravotnické služby a lépe je změnit.

Pro ty, kdo nepřijmou změny a dodržují tradiční názory, je povoleno tisknout a používat elektronické recepty. Aby bylo možné prodloužit současný předpis, musí pacient používat svůj vlastní smartphone a poslat zprávu nebo e-mail, pokud není touha osobně navštívit odborníka.

Podle odborníků bude inovativní úvod pomáhat lékařům sledovat stupeň vědomí pacientů vůči vlastnímu zdraví, v případě neochoty pacienta přijímat léky, zjišťovat příčinu takového vztahu a případně je eliminovat. Lékařský odborník bude také moci okamžitě zablokovat činnost na předpis, pokud k tomu nedojde.