V České republice se rozhodli podpořit místní producenta


Vydáno: 03.07.2018

Vláda se rozhodla a věří, že udržování zboží české výroby dnes je hlavním směrem růstu ekonomiky země. Ministerstvo zemědělství již dlouho navrhuje zvážit zavedení minimálního povinného objemu zboží vyrobeného v České republice. Plánovaná norma se bude uplatňovat především na velké maloobchodní řetězce supermarketů a hypermarketů.

Inovace bude především pomoci zemědělcům organizovat a rozvíjet své podnikání, což přispívá ke zlepšení zemědělských ukazatelů. Úřady se domnívají, že stát by měl podporovat a financovat české výrobce a zemědělce. V důsledku toho budou zvyklí na potřeby trhu a budou schopny vyrábět produkt na úrovni světového trhu.

Předseda českého tradičního obchodu se domnívá, že myšlenka pomoci místním výrobcům a přinášení zboží do maloobchodních řetězců je dost dobré, ale obtížně realizovatelná. To je způsobeno právními předpisy Evropské unie, které zavádějí omezení volného pohybu zboží. Existuje však další potíže, je to soběstačnost. To je například, pokud se v České republice vyrábí dostatečné množství zakysané smetany, pak se část tvarohu dováží ze zahraničí. Proto je podle ministra zemědělství především důležité zlepšit živočišnou výrobu s cílem poskytnout zemi dostatečné množství mléka, ze kterého je možné vyrábět mléčné výrobky.

Vláda také chce schválit zavedení povinné minimální přirážky na produkty. To je nezbytné k tomu, aby řetězové obchody neměly právo prodávat potraviny za nižší ceny než u obchodů s zemědělskými produkty. Nyní je možné poznamenat, že v republice jsou stále častěji otevřeny obchody s českým zbožím. Úplně odlišná situace v on-line obchodech považují za ne tak důležitý aspekt, kdo je výrobcem potravinářských výrobků. Ale zástupci největších obchodních řetězců již uvedli, že pokud bude nový zákon přijat, budou se k němu přizpůsobit.

Vláda země považuje za mimořádně důležité, aby stát provedl změny v právních předpisech, které napomohou, aby zboží vyrobené v zemi bylo v regálech obchodů.