V České republice se poprvé za posledních 13 let zkrachovala banka


Vydáno: 25.10.2016

Česká národní banka se rozhodla zlikvidovat banky ERB, kterou vlastní ruský podnikatel Roman Popov.

Česká národní banka odejmula licenci pro bankovní činnosti v ERB - české banky s ruským kapitálem. Toto rozhodnutí vstoupí v platnost. V blízké budoucnosti budeme znát jméno likvidátora ERB.
Důvodem pro tento krok byly problémy v hospodaření banky a získání pochybných dluhopisů za 60 milionů eur. Kromě toho, minulý týden Národní banka uznána ERB schopen zaplatit všechny své finanční závazky. To znamená, že ERB se stala první bankou, která zkrachovala v České republice za posledních 13 let.
Minulý čtvrtek 20.října v některých odvětvích Česká spořitelna začala vydávat náhrady zákazníkům ERB banka vlastněná ruským podnikatel Roman Popov. Na první den pro 540 lidí se obrátil odškodnění, které bylo zaplaceno 720 milionů eur (přes 26 milionů).
Podle Národní banky, je pravděpodobnější, že celková náhrada 3.53 miliard korun kvalifikovat ERB 5409 klientů bank. Z nich 86 lidí mají bankovní účty u více než 100.000 eur (2,72 milionu eur) - všechny přesahující tuto částku, vrátí se s ERB sám. Přestože výši 200 tisíc eur mohou být vráceny klientovi a pokud byly přijaty na účtu ERB tři měsíce.
V rámci evropské legislativy je pojištěna částku 100 tisíc eur, nebo 2,7 milionu korunách.
První hlavní problém v ERB objevila v březnu tohoto roku, kdy finrehulyator zakazuje bankám přijímat vklady a vydat nové úvěry v důsledku závažných nedostatků v řízení úvěrová a tržní rizika a rizika likvidity, které ohrožuje stabilitu banky. Byly také nedostatečné monitorovací systémy, které proti praní peněz a financování terrtorizma.
Až do zrušení licence v ERB i nadále tvrdit, že kontrolu nad situací. To znamená, že majitel ERB ruský podnikatel Roman Popov řekl dříve, pracující na obnovu banky, národní banky, ale brání to uměle vytváří situaci bankrotu.