Spotřebitelské úvěry už nebudou připomínat koupi zajíce v pytli
Vydáno: 05.04.2017
Podpis smlouvy o spotřebitelském úvěru již nebude představovat tak velké riziko jako doposud. Jak agentuře Mediafax ve čtvrtek potvrdil Jiří Sochor z ministerstva průmyslu a obchodu, spolu s příchodem nového roku totiž vstoupí v účinnost novela zákona, díky které budou tyto půjčky bezpečnější.
K většímu bezpečí přitom přispěje povinnost poskytovatelů spotřebitelských úvěrů přehledně a srozumitelně informovat zájemce o půjčku o všech podmínkách, ale i rizicích, která podstupuje, když na nabídku kývne. "Poskytovatelé úvěru musí všechny podmínky svým klientům vysvětlit tak, aby je zákazníci opravdu pochopili," zdůrazňuje šéf rezortu Martin Kocourek (ODS).
Novela současně vymezí i okruh informací, které se musí k zájemci o úvěr dostat. Kromě údajů, které by měly být uvedeny ve smlouvě, jíž obě strany stvrzují svůj závazek, se nově přesně určuje i to, co by se měl žadatel dozvědět už z reklamy, a také to, co mu nesmí být zatajeno, než vezme do ruky pero a smlouvu podepíše.
Zájemci o úvěr budou mít také nově možnost vzít si ještě před samotným podpisem smlouvy kopii jejího návrhu domů a v klidu si ji prostudovat. "Nová legislativa tak pomůže spotřebitelům správně posoudit, zda nabízený úvěr opravdu odpovídá jejich potřebám a finančním možnostem," dodává Kocourek.
Novela zavádí také možnost odstoupit od úvěru do 14 dnů od uzavření smlouvy, a to bez povinnosti udat důvod, který spotřebitele k takovému kroku vedl. "Tato novinka je důležitá především pro starší občany, kteří koupí zboží na prezentačních akcích," osvětlil ministr motiv, který legislativce vedl ke změně stávající úpravy.
Draho už spotřebitele nevyjde ani jeho rozhodnutí předčasně splatit úvěr, za které mu poskytovatel mohl uložit vysokou smluvní pokutu. Nově bude možné jako kompenzaci požadovat částku odpovídající maximálně jednomu procentu z předčasně splacené části jistiny.
Z poskytování spotřebitelského úvěru a jeho zprostředkování se navíc od ledna stane vázaná živnost. "Znamená to, že kdokoli se bude chtít tomuto oboru věnovat, bude muset prokázat, že pro to má dostatečnou kvalifikaci. Na nebankovní subjekty bude navíc dohlížet Česká obchodní inspekce, která může za porušení zákona uložit až pětimilionovou pokutu," uzavřel mluvčí rezortu Sochor.