Sleva při koupi ojetiny na úvěr je trik! Za sjednání úvěru dáte i 80 tisíc


Vydáno: 03.03.2017

Kupujte, kupujte. A kupujte na úvěr! Vyplatí se. To slibuje zákazníkům lákavá nabídka autobazarů. Rozdíly v cenách „za hotové“ a „na úvěr“ dosahují i desetitisíců korun. Ale pozor: fígl vězí v poplatku za sjednání úvěrové smlouvy. Dáte za něj i osmdesát tisíc. Před praktikami autobazarů a úvěrových společností varuje spotřebitelská poradna dTestu.
Zvažujete koupi ojetého vozu? Řada autobazarů inzeruje u každého automobilu dvojí cenu. Jedna platí pro platbu v hotovosti, druhá – obvykle zvýrazněná, viditelnější – platí, když se rozhodnete koupit auto na úvěr. Při využití úvěru autobazary nabízejí slevu, která běžně dosahuje i několika desítek tisíc korun. Když se ale necháte lákavou nabídkou zmámit, proděláte kalhoty.

Sleva? Mnohdy zaplatíte víc než bez ní
„Pořizovací cena vozu může být nakonec stejná, nebo dokonce vyšší než před slevou. Autobazary, například AAA Auto, k tomuto triku využívají poplatek za sjednání úvěru,“ upozorňuje Miloš Borovička, právní poradce dTestu. Háček je podle něj obvykle schován v úvěrové smlouvě. „Pokud totiž chce kupující využít nabízené slevy, zaplatí za uzavření úvěrové smlouvy tak vysoký poplatek, že je výsledná cena stejná jako před slevou, často i vyšší. Na naší poradenské lince registrujeme případy, kdy se jednalo třeba o osmdesát tisíc korun,“ dodává. Úvěrová společnost pak klientovi půjčí na auto i na poplatek za uzavření smlouvy – takže splácená částka se o něj navýší.

A jak to vypadá v reálu? Martin Č. koupil v AAA auto Škodu Octavia Combi. Kupní cena (při koupi na úvěr): 145 987 korun. Na místě v hotovosti zaplatit dvacet pět tisíc, na zbytek si vzal úvěr od Essoxu, který mu zprostředkoval přímo autobazar AAA auto.

Výsledek? Pan Martin musí zaplatit 276 096 korun (včetně úroků a dalších nákladů souvisejících s úvěrem), jen za sjednání úvěrové smlouvy dá 42 345 korun – částka je přitom součástí celkové výše úvěru.

Porušují zákon, tvrdí dTest
Podle právníků spotřebitelské poradny dTestu jsou desetitisícové poplatky za sjednání úvěru v rozporu s dobrými mravy. „Běžná výše takového poplatku se totiž pohybuje v řádech tisíců korun,“ vysvětluje Miloš Borovička. Na spotřebitelskou poradnu se podle něj lidé obracejí nejčastěji v okamžiku, kdy chtějí úvěr předčasně splatit. „V té chvíli zjistí, že nesplácejí jen auto, ale i jakýsi úvěrový poplatek. Kdyby byl tento poplatek standardně zahrnutý jako náklad do úroku, klient by ho hradil jen za dobu, kdy úvěr čerpal. Takhle zaplatí o hodně víc, než na kolik má úvěrová společnost nárok,“ míní právní poradce dTestu. Dokládá to na následujícím příkladu.

Úvěrové společnosti v jednání s autobazary tahají za kratší konec
Spotřebitelská poradna dTestu se proti podobným praktikám autobazarů snaží bojovat dlouhodobě. „Je to především problém jejich klamavých obchodních praktik a reklamy. Podařilo se nám donutit největší tuzemské prodejce trochu zpřehlednit své weby, ale to nestačí, protože jejich reklama pořád hlásá, že půjčit si na auto je výhodné,“ uvádí Miloš Borovička. dTest se proto rozhodl zatlačit také na úvěrové společnosti. „Ty se totiž na rozdíl od prodejců ojetých automobilů snaží udržovat si alespoň trochu reputaci. Víme ale, že při vyjednávání s úvěrovými společnostmi tahají za delší konec prodejci ojetin. Nespolupracovat s AAA auto v podstatě znamená neprodávat úvěry na auta. Nicméně ve smluvním vztahu je pak spotřebitel s úvěrovou společností. A ta nesmí tolerovat klamavé obchodní praktiky svého partnera,“ uzavírá právní poradce dTestu.

O vyjádření jsme požádali zástupce velkých i menších autobazarů a také úvěrové společnosti, na které si spotřebitelé v souvislosti s poplatkem za sjednání úvěrové smlouvy při koupi ojetiny podle dTestu stěžují nejčastěji: Essox a sAutoleasing.

Z oslovených autobazarů na naše dotazy do uzávěrky reagovaly pouze firmy AAA auto a Auto ESA. Menší autobazary, které jsme pro srovnání oslovili, ponechaly naše otázky bez reakce. Výše popsaná praxe se však netýká zdaleka jen AAA Auto a Auto ESA, „slevu“ při koupi auta na úvěr stejným způsobem nabízí také celá řada dalších.

Vyjádření autobazarů AAA auto a Auto ESA a úvěrové společnosti sLeasing nabízíme pro srovnání pěkně vedle sebe, stačí si překliknout. Jejich argumentace je v základě stejná: zákazník má čas a šanci si podmínky prostudovat...

Argumentace autobazarů i společnosti sAutoleasing je poměrně logická v tom smyslu, že by zákazníci měli důkladně číst, co podepisují. A předem zvážit, zda jsou nabízené finanční produkty opravdu výhodné. Jádro problému – tedy základní rozpor v tom, že autobazary slibují při nákupu auta na úvěr slevu, která jim ve výsledku nákup zásadně prodraží, se ovšem rozlousknout nepodařilo. Autobazary i úvěrové společnosti si problém přehazují jako horký brambor. Podle úvěrové společnosti je problém autobazaru, že slibuje slevu, i když nakonec zákazník neušetří. A podle autobazarů je zas problém úvěrové společnosti, jak vysoké si účtuje poplatky.
Schlamstne poplatek za úvěr autobazar?

Z Auto ESA nám stručně odpověděli, že ji potvrdit nemohou.

Společnost AAA Auto v odpovědi klasicky odsouvala odpovědnost jinam: „Nemůžeme se vyjadřovat k nastavení produktů, jejich podmínek a ceně našich finančních partnerů.“

Jenže naši informaci víceméně potvrzuje Kateřina Halatová ze společnosti sAutoleasing: „Částka, kterou klient zaplatí za sjednání úvěrové smlouvy, v sobě zahrnuje veškeré náklady za administraci smlouvy a poradenské služby poskytnuté třetí stranou. Do těchto nákladů je zahrnuta také odměna pro zprostředkovatele financování, jejíž výše je předmětem obchodní dohody se zprostředkovatelem.“ Vzhledem k tomu, že v daném případě je třetí stranou jedině autobazar, vychází nám z toho, že celý poplatek za sjednání úvěru jde autobazaru. Takže výše poplatku je možná problém úvěrové společnosti – a zisk autobazaru?

Kolik z celkové výše poplatku jsou náklady autobazaru na administraci a kolik platíte za bezvadné poradenské služby, už necháváme na čtenářově fantazii.