Senát podpořil návrh umožňující cyklistům alkoholu v České republice


Senát podpořil návrh umožňující cyklistům alkoholu v České republice

Senát podpořil návrh umožňující cyklistům v Čechách alkoholu. Je-li návrh zákona schválen, budou moci cyklisté vypít 2 sklenice vína nebo piva, pokud to nebude mít vliv na jejich schopnost řídit motorku.
Návrh zákona, který by nebyl penalizován cyklisté opilý pár skleniček vína nebo piva, v prvním kole jednání většinou hlasů podpořil českého Senátu. Nyní je novela zákona do tří měsíců zkoumat výbory Senátu.
Návrh zákona navrhla skupina senátorů v čele s místopředsedou Nejvyššího senátu Zdeněk Shkromahom. Rozlišení je rakouský model, zákony pro cyklisty na cyklostezkách ve městech a na dálnicích třetí třídy může mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, když jedou sami a nikoli na kole podílející se na přepravě dětí. Další podmínkou - že alkohol nemá vliv na jejich schopnost řídit motorku.
Novela zákona udržuje v pořádku pro jízdu na kole pod vlivem alkoholu, ale snižuje ji z 2500-20000 korun na maximálně 500 eur. Liberalizace zákona, protože současný zákon neumožňuje cyklisté těšit vinařství cesty vedoucí vinice a vinné sklepy. To je na těchto trasách cyklisté policejní kontrolou.