S novomanželskou půjčkou do stavební spořitelny?


Vydáno: 27.03.2017

Bez problémů. Již dvě stavební spořitelny totiž představily konkrétní "nabídku" jak využít státní úvěr efektivněji. Překvapivě výhodné nabídky však neočekávejte. Jedná se spíše o upozornění na možnost uložení peněz do spořitelny pro poskytnutí vyššího úvěru. Také představujeme novomanželský hit letošní zimy, státní půjčku.
Že vláda odstartovala menší šílenství kolem novinky v populistické pseudopodpoře bydlení mladých, zaznamenal asi každý, kdo se o tuto problematiku alespoň minimálně zajímá. Již dvě stavební spořitelny zahrnuly tuto vládní podporu bydlení do svým nabídek. Kde jsou konkurenční nabídky, tam lze srovnávat. Jde však spíše o nabídku úvěru, než specialitky. Kromě porovnání obou možností přidáváme ještě pár tipů a rad, které vám snad pomohou v šíleném honu za půjčkou. Největší boom již polevil, ale zájemců je stále mnoho. My doporučujeme, pokud se na vás letos nedostane, podejte si stejně žádost, příští rok byste mohli mít šanci přednostně.

Jak pro půjčku?

Půjčku můžete získat, žijete-li v manželství a alespoň jeden z vás v roce podání žádosti nedosáhne ještě 36. roku věku. Podobně se pohlíží i na samostatné osoby, pokud trvale pečují nejméně o jedno nezletilé dítě.
U žádosti o úvěr podané na Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) rozhoduje rychlost doručení. Pokuste se přesně dodržet podmínky podle příloh žádosti o úvěr u SFRB.

Podle zkušeností z minulých let se lze domnívat, že nevyřízené žádosti z letošního roku, budou SFRB přednostně zpracovány v příštím roce!

Na co využít

Na státní půjčku nemáte nárok

Vlastníte-li vy nebo manžel(-ka) byt, bytový dům, rodinný dům nebo jste nájemcem družstevního bytu.
Byl-li vám již úvěr SFRB poskytnut.
Chcete-li financovat výstavbu nebo pořízení bytu, na který byl úvěr SFRB již poskytnut.
Půjčka má velmi podobné požadavky na účelovost jako úvěr ze stavebního spoření. Proto se této možnosti chopily některé stavební spořitelny a lákají klienty na kombinaci půjčky a úvěru. Pokud toho využijete, budete splácet nejdříve komerční úvěr stavebního spoření, a poté státní půjčku s vhodnějším úročením. Proto, jakmile se rozhodnete vzít úvěr ze stavebního spoření a máte nárok na státní půjčku, nemělo by být rozhodování složité. Ptejte se státu, a teprve, když vám 300 000 nestačí, přidejte úvěr ze stavební spořitelny.
Velikost bytu nebo rodinného domu není nijak limitována. Ale existují i další výhody: pořídíte-li byt výstavbou (tedy nový), bude vám v případě narození dítěte v době po uzavření úvěrové smlouvy nesplacená část jistiny úvěru snížena o 30 000 Kč za každé narozené dítě.

Spořitelny radí…

Přestože se můžete občas dočíst, že existují zvláštní nabídky k manželským půjčkám, je třeba takovou informaci brát s rezervou. Obě dvě spořitelny, které doporučují využít svých úvěrů k novomanželské půjčce nedělají vesměs nic jiného, než nabízejí své standardní úvěry. Ty sice mohou být již zvýhodněné pro mladší ročníky, ale bez ohledu na využití státní půjčky. Zásadní výhodu je, že získanou státní půjčku přidáte ke svým penězům, a získáte tak podstatně vyšší nárok na úvěr, nebo výhodnější úročení, případně může odpadnout potřeba ručitele atd.

Co je k mání?

Wüstenrot (profil, názory, koupit): Nabídku svých úvěrů nikterak nerozšířila, ale pro kombinace se státní půjčkou nabízí výhodnější postup zpracování. Můžete si tak ušetřit některé administrativní kroky, které byste podnikali "dvojmo". Splátka úvěru, o který je žádáno u SFRB, se v případě žádosti o úvěr u Wüstenrot zohledňuje při posuzování vaší bonity. Výhodou je, že expresní zpracování žádostí o poskytnutí úvěru u WSS pro žadatele o úvěr u SFRB bude bez účtování úhrady za expresní zpracování.

VSS KB (profil, názory, koupit): Vzhledem k tomu, že od SFRB mohou mladí do 36 let čerpat půjčku pouze do výše 300 000 Kč, nabízí Modrá pyramida kombinaci této půjčky s úvěrem ze stavebního spoření. Při takovém spojení můžete financovat koupi bytu či rodinného domku bez nutnosti počátečního vkladu. Hlavními výhodami této úvěrové nabídky Modré pyramidy je možnost čerpat všechny překlenovací úvěry od akontace 0 %, a tak nemusíte mít žádný počáteční vklad.

Spokojenost?

"Půjčky na bydlení mladých lidí jsou prvním z celé řady nástrojů bytové politiky, které chceme prosadit. V příštím roce budu usilovat o zavedení podobných půjček na rekonstrukce, chystáme nový zákon o nájemném, celý systém podpory družstevního bydlení a tak dále. Chceme zkrátka dát občanům na výběr, jakou variantu bydlení si s ohledem na své finanční možnosti zvolí," komentuje zájem o půjčky ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek.

Podle našeho soudu jde o populismus, který problematiku bydlení mladých nevyřeší. První ve frontě jistě jsou i bohatí mladí. Kde je sociální potřebnost ptáme se… Nehledě na to, že 300 000 Kč nikoho z nouze nevytrhne. Pomohou tomu spořitelny? Nijak extra. Pokud chcete kombinovat, využijte svoji stavební spořitelnu a nechte si poradit. Není potřeba slyšet na to, že je úvěr ze stavebního spoření s půjčkou výhodnější. To je sice pravda, ale výhodnost je díky státní půjčce a ne díky stavební spořitelně.