Rozpočet České republiky překonal rekord, ale ekonomové nemají doporučujeme pokušení


Vydáno: 28.12.2016

Česká republika podařilo uzavřít 2016 s přebytkem rozpočtu, ačkoli se původně předpokládalo schodek ve výši 70 miliard korun.

Pro státní pokladny letos měl být jiný deficit, ale přesto se zapíše do historie jako nejlepší době vzniku České republiky. Za prvé, že rozpočet pro rok 2016 předpokládal schodek ve výši 70 miliard eur, ale v létě se mluvilo, že to bude moci snížit na polovinu.
V důsledku toho Ministerstvo financí s potěšením oznamuje konec roku rozpočet byl v přebytku - nejziskovějším od roku 1993. Ale ekonomové se domnívají: není všechno zlato, co se třpytí.
Do konce října, přebytek dosáhl 98,3 miliard eur, ale protože před rokem, státní pokladna byla v mínusu o více než 29 mld. Poprvé od roku 2011 se dluh byl snížen na méně než 40% HDP. Jak je uvedeno na podzim ministr Babish ", je v důsledku zdanění."
Rozpočtový přebytek v České republice teprve v průběhu prvních tří let své existence. V roce 1994, země dosáhla svého maxima - 10,4 miliardy korun. Rozpočtový deficit přišel v průběhu dvou let a činily 1,6 miliardy korunách. Nejhorší bylo v roce 2009, kdy překročil 192 miliard korun.
Důvody, proč tento rok byl tak úspěšný pro rozpočet České republiky, dva: Růst výnosů a mezd (v důsledku hospodářského růstu) a efektivní zdanění. V tomto roce obdržela Česká republika 38 miliard korun ve vyšších daní než v minulosti.
"Nejde jen o ekonomický růst. Udělali jsme, že předtím, než sem nikdo udělal. HDP ve srovnání s zvýšil o 3,5% v předchozím roce, zatímco daň z příjmů - o téměř 8%, "- řekl ministr financí.
Ekonomové uznávají úspěch ekonomiky, ale stále připomíná, že Česká republika by neměla si na to zvyknout. Podle jejich názoru 2016 byl v mnoha ohledech výjimečná. Tam byl příval peněz z evrofondov, zatímco spotřeba byla minimální. Nicméně, to bylo neobvykle vysoká daň z příjmu právnických osob, což vysvětluje rekordní zisk společnosti. K tomu je třeba doplnit a vysoké příspěvky na sociální zabezpečení z důvodu maximálního růstu zaměstnanosti a mezd.
Ekonomové se domnívají, že část výtěžku by měly být přiděleny na splacení dluhu, část - na veřejných investic. Například, kromě již dlouho potřebuje infrastruktury a systému vzdělávání. Odborníci se domnívají, že potřeba výstavby nových silnic a udržovat oblasti speciálního vzdělávání. Firmy nemají dostatek techniků, což brání jejich rozvoji.
Jaký je rozpočet na rok 2017?
V roce 2017 schválil rozpočet se schodkem 60 miliard korun. Tento plán by mohl nezmění ani nečekaně dobře v roce 2016. Ekonomové se domnívají, že deficit může být menší, ale vzhledem k tomu, že příští rok bude země volby přebytek ekonomika bude jednou z hlavních priorit.
Slabinou českého rozpočtu je, že konečný výsledek nelze předvídat. Důvod spočívá v problémových státních zakázek, nízká spotřeba zdrojů z fondů EU a nestabilitě přílivu peněz z Evropské unie. Tato země nemá dostatek projektů, které by mohly přitáhnout investice rychleji. Příští rok evropské peníze budou opět hrát klíčovou roli v úspěchu nebo neúspěchu české ekonomiky jako celku.