2016: rok oživení české ekonomiky


Vydáno: 15.12.2016

Ekonomové už dlouho poznamenal oživení české ekonomiky v roce 2016, což je patrné ve všech oblastech poptávky. V loňském roce vzrostl HDP o 2%.

Hlavním rysem české ekonomiky v letošním roce podle analytiků bylo hospodářské oživení, která následovala po dvou letech poklesu. Obnova projevuje ve snížení nezaměstnanosti a postupného zvyšování výdajů a investic, které se staly hlavním zdrojem růstu HDP, který se zvýšil o 2%.

"Pokračující oživení - ty nejlepší charakteristiky české ekonomiky v roce 2016. Růst HDP se postupně přesáhla 2%, "- řekl hlavní ekonom David Marek Deloitte.
Řada ukazatelů ekonomické aktivity, podle hlavního ekonoma ING Jakub Seydler v průběhu roku vyvinula poměrně příznivě navzdory alarmujícím akcích v zahraničí. "Hospodářský růst v letošním roce byla jednotná ve všech oblastech poptávky: spotřebitele, vlády a investice," - dodal.

Ekonomické dynamiky v roce 2016, podle analytika Johna Veymnelka Komerční banka, předčil očekávání: "Ekonomické oživení zdravý základ, neboť se jednalo všechny komponenty, včetně daní a ofertnuyu straně. Vnímání ekonomiky rovněž zlepšila, důvěryhodnost a veřejné podniky rostly nejvíce v posledních několika letech, a to navzdory zásahu centrální banky České republiky nebo nových geopolitických rizik v souvislosti s rusko-ukrajinské krize. "

V roce 2016 byla ekonomika podpořena ze státního rozpočtu. Ekonomové řekl, že po čtyřech letech negativní fiskální politiky konečně pozitivní impuls. Tam je zásluha a Česká národní banka, která v roce 2013 začala zásahu.

Pozitivní trendy v české ekonomice, odborníci očekávají v roce 2017.