Revoluce v platbách: Tisíce Čechů začal platit přes smartphony


Vydáno: 23.10.2016

Bezkontaktní mobilní platby v České republice jsou již nejméně 15 tisíc lidí a počet uživatelů roste každý den.

Jeden z prvních českých bank, které nabízené zákazníkům platit za nákupy pomocí chytrého telefonu, se stala ČSOB - zavedl odpovídající mobilní aplikaci letos v létě. Později následovaly jeho příkladu Komerční banky.
Mobilní platby v České republice bylo dříve - například v Fio banka a GE Money Bank (aktuální Moneta Money Bank), ale tento přístup byl radikálně změnil, protože tyto platby již nejsou závislé na mobilních operátorů. Nyní jednoduše stáhnout aplikaci a koupit již není zapotřebí speciální SIM kartu.
Tento mobilní platební technologie je stejná jako u běžných bezkontaktních karet, přičemž více než 70% terminálů v zemi. To znamená, že v praxi jednoduše připojit k smartphone terminálu.
Vzhledem k tomu, popularita bezkontaktních plateb v České republice, mnozí čeští spotřebitelé mají zájem a mobilního telefonu. Ano, ČSOB oznámila, že od zahájení programu v bance zaznamenáno 10.000 unikátních uživatelů, a do konce roku se očekává, že postava dosáhne 15 tisíc. Příloha Komerční banky již používá asi 5000 lidí - do konce roku banky očekává zdvojnásobení tohoto čísla.
Obě banky plánují brzy rozšířit funkčnost svých mobilních aplikací, včetně možnosti online plateb s smartphonu a spravovat všechny své karty a kontrolovat transakční historii.
Zavedení mobilních plateb a zváží další velké české banky, včetně UniCredit Bank, Česká spořitelna, Equa bank, Air Bank a Raiffeisenbank. V letech 2017 a 2018 bude existovat pouze mobilní platby v mBank a Sberbank.
Podle ředitele pro MasterCard Českou republiku, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukesh, v roce 2020 v České republice je jedním z pěti kupující zaplatí u pokladny používání jejich smartphone