Půjčka zabiják? Ta, kterou dáte. Pár rad, jak neskončit na suchu


Vydáno: 01.03.2017

Přemlouvá vás známý, sestřenice nebo kamarád, abyste mu vytrhli trn z paty a přiložili hojivou finanční náplast? Půjčujte s rozvahou nebo vůbec. Pár dobrých rad.
Půjčka je vždycky risk. Odrovnat člověka nemusí jen úvěr, který si vezme. Zabijákem se snadno stane i půjčka, kterou dáte. Máme pro vás několik užitečných rad, jak o peníze (a kamarády) nepřijít.
1. Naučte se říkat ne
Ve finanční krizi se může ocitnout každý. Pomocná ruka blízkého člověka má v takové chvíli cenu zlata. Jenže. Nejedno přátelství na penězích ztroskotalo. Zřídka na penězích nepůjčených, tedy těch, které jste půjčit odmítli. Ošklivější jizvy na vtazích nechávají peníze půjčené, dlužené – a nevrácené. Pokud kamarádovi rozumně vysvětlíte, že pomoct nemůžete, možná se namíchne. Podstatně větší hřebík do rakve přátelství ale zatlučou vleklé dohady, kdy peníze vrátí, výmluvy, schovávačky a výčitky porušených slibů. Než se rozhodnete půjčku poskytnout, poctivě věc uvažte a zodpovězte si otázky:
Mám na to? Mám dost volných peněz, které si mohu dovolit půjčit, aniž bych ukrajoval jinde?
Jak velký problém mi způsobí, když peníze zpátky nedostanu?
Nikdy, ale opravdu nikdy – pokud nejde o život – si nepůjčujte, abyste mohli půjčit někomu dalšímu. Zhoubná spirála dluhů se tak roztočí na víc frontách. Když sami nebudete mít na splácení, může to mít, kromě exekuce, ještě řadu dalších nepříjemných důsledků. Třeba ten, že už vám nikdo rozumný nepůjčí; žádný leasing na auto, žádná hypotéka:
Nezaplatíš za telefon – nedostaneš úvěr? Čím hrozí registry dlužníků
2. Znáte se. Jistě. Ale jak moc?
Důvěřuj, ale prověřuj. Možná se znáte od malička, na táborech jste se dělili o ešus. Ale kolik toho o finanční situaci kamaráda ve skutečnosti víte? Že mu vidíte až do – třeba i velkoryse zařízené – kuchyně, ještě neznamená, že máte reálný přehled o jeho finančních poměrech. Máte jistotu, že nevězí v dluzích až po kolena? Půjčovat zadluženému člověku bývá polibek smrti pro oba. Takže prověřujte: v registrech dlužníků a centrální evidenci exekucí. Ať víte, komu půjčujete.
3. Bez jištění ani kačku
Jestli si ještě pořád myslíte, že chcete půjčku poskytnout, udělejte to, ale jistěte si záda. Sepište smlouvu o půjčce, kde jednoznačně uvedete, kdo, komu, kolik (případně za kolik) a do kdy půjčuje. Chybět by neměla vaše jména, adresy a datum splatnosti. Ideální samozřejmě je, když se smlouvou pomůže právník nebo jiný odborník:

Advokáti a právníci
Právní poradny
Smlouvy na míru
Zvažte i podpis směnky. Samozřejmě, je to lehce brutální prostředek se špatnou pověstí, dá se zneužít. Ale na druhou stranu: když se váš přítel, známý nebo příbuzný nežinýroval říct si o peníze, proč byste se vy měli ostýchat svoji pohledávku důkladně zabezpečit?

4. Dokazování bude na vás
Zabezpečovací mechanismy není radno podceňovat už proto, že až budete chtít pohledávku vydobýt zpět, bude jen na vás, abyste soudu svůj nárok prokázali a doložili. A bez soudního posvěcení žádná a exekuce a vymáhání – tedy přinejmenším to oficiální a zákonné – nebude. Jestli smlouvu, směnku, ani jiné písemné potvrzení o půjčce nemáte, můžete u soudu zkusit uspět i s jinými důkazy. Pomoct může výpis z účtu nebo ústřižek složenky, ze kterých je patrné, od koho peníze odešly a kdo je obdržel. Přihlédnout soud může i ke svědectví třetí osoby, ideálně by to ale měl být člověk nestranný, tedy nikoli rodinný příslušník.