Průzkum: Češi neumějí počítat své dluhy a pozdě splácí


Vydáno: 23.04.2017

Rozsáhlý průzkum ukázal alarmující skutečnost. Zhruba třetina Čechů má hypotéku nebo půjčku. Každý čtvrtý z nich přitom vůbec netuší, kolik dluží. A třetina lidí přiznává, že se občas zpozdí se splátkami.

Hypotéku, úvěr či spotřebitelskou půjčku má podle posledních údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací asi 3,1 miliónu Čechů. Téměř každý čtvrtý z těch, kteří splácejí nějaký svůj závazek, ale nemá přesný přehled o tom, kolik vlastně ještě dluží, informuje dnešní Právo.

Průměrný Čech, který v současné době nějaký úvěr či půjčku splácí, přitom dluží milión korun na hypotečních úvěrech. V případě spotřebitelských úvěrů dosahuje průměrná částka 220 tisíc korun. V průměru 77 tisíc korun pak české domácnosti dluží například rodinným příslušníkům, známým apod.

Vyplývá to z nedávného průzkumu UniCredit Bank, který byl zaměřený na spoření a zadlužení českých domácností. Splácení úvěru má přitom při plánování finančních výdajů v českých domácnostech nejvyšší prioritu u šesti z deseti lidí, kteří aktuálně splácejí nějaký dluh.

Nicméně třetina z nich přiznala, že se již alespoň jednou se splátkou úvěru opozdila. Navíc opakovaný problém se splácením úvěru připustil zhruba každý desátý Čech (devět procent).

Podle Petra Plocka z UniCredit Bank stojí za problémy se splácením dva hlavní důvody: „Tím prvním a velmi častým je obecně nepříznivá finanční situace, například v momentě, kdy klient přijde o zaměstnání.“