Prognóza pro rok 2017 v České republice, hospodářský růst mezd a inflace


Vydáno: 26.12.2016

Příští rok růst české ekonomiky by měly mírně vzrůst - na 2,6% ze současných 2,5%. Zároveň klesnout ještě nižší nezaměstnanost, a bude doprovázeno růstem mezd. Kromě toho, zvýšení a inflace se blíží hranici 2%. Tato prognóza byla předložena na Ministerstvo financí České republiky na základě 19 výzkumných ústavů a speciální host analytiky české.
"Hospodářský rozvoj v příštím roce by měla zůstat příznivé. Ekonomická aktivita ve srovnání s rokem 2016 by měla mírně růst. Hlavním motorem ekonomiky je vysoká míra spotřeby, což bude mít za následek trhu práce, kde míra nezaměstnanosti je nejnižší za posledních 20 let, "- řekl hlavní ekonom ING Jakub Seydler.
Podle něj se inflace na začátku roku by měla překročit hranici 2%, což ukončí devizový režim intervence centrální banky v polovině příštího roku.
Deloitte hlavní ekonom David Marek se rovněž domnívá, že hospodářský růst v roce 2017 by měla být založena především na domácí poptávce. To umožní růst mezd.
Podle analytika ČSOB Petr Dufek, to je nedostatek nových zaměstnanců, aby společnost mnohem rychleji zvednout platy nabízené především v omezených povolání (řemeslníci, dělníci). Tento trend bude pokračovat iv roce 2017, ale bude doprovázeno vyšší inflaci.
Na ministerstvu financí základě nominální (není upraveno o inflaci) růstu mezd v roce 2017 by měla být asi 5%. Tak, mzdy stoupat v České republice je pravděpodobné, že v roce 2008. Ale vzhledem k tomu zvýšená inflace, růst reálných příjmů zpomaluje.