Proč úvěry v České republice tak drahé?


Vydáno: 16.11.2016

Po postupném poklesu úrokových sazeb z vkladů mohou klienti českých bank se těší, i když levnější úvěry. Koneckonců, logicky levnější náklady banka peníze, tím levnější je prodává zákazníkům. Avšak navzdory všem očekáváním klientů, není pozorován masivní snížení sazeb z úvěru. V současné době se úrokové sazby v českých bank je několikanásobně vyšší než v Evropě.

Podle většiny věřitelů, teď byl pozorován trend poklesu úrokových sazeb. České úvěrovém trhu vykazuje překvapivou stabilitu, pokud jde o úrokové sazby z úvěrů.

Skutečnost, že české banky jen zřídka používají depozitní prostředky k provádění aktivních operací. V době krize vklady byly velmi nespolehlivé zdroje pro poskytování úvěrů. Opravdu, v případě nejmenšího trhu paniku, investoři ihned spěchat, aby peníze vrátit. Samozřejmě, že dlužníci nejsou totéž. Krize dávno odezněla, ale banky, trénoval tvrdě zkušenost nebude brzy zapomenout na ty časy.

Poté, co před několika lety někteří investoři by mohlo záviset na osudu celé banky. Úrokové sazby z vkladů dosáhla 20 let, banky byly ochotny doslova platit žádné úroky vrátit alespoň nějaké finanční prostředky. Existují banky, které pak nemohl přimět více či méně stabilní finanční situace. Takže z vkladů teď nikdo očekává, že jako zdroj peněz pro poskytování úvěrů.

Kromě toho, že úrokové sazby z úvěrů slabě vztahující se k uložení na jejich velikosti ovlivňuje riziko, je stále vysoká inflace, stejně jako dodatečné riziko nezaplacení způsobeno nízkým příjmem potenciálními dlužníky (ve srovnání s úrovní před krizí).

Faktor nejvíce ovlivňuje náklady finančních prostředků pro obyvatelstvo - je inflace. Banky jsou i speciální termín "reálná úroková míra", který určuje procento úvěru s úrovní inflace v zemi.

Za předpokladu, že meziroční inflace bude činit 9%, reálné sazby z úvěrů ve výši téměř 15%. Úroková sazba z úvěrů v EU je asi sedm roků, protože inflace je stanovena na úrovni, která nepřesahuje 2%.

Evropané se domnívají, že úroková sazba ze dne 8. ročně nabízejí své banky, silně předražené. To je způsobeno především na bankovních rizik. Není žádným tajemstvím, že banky poskytovat půjčky na principu "svědomitého zákazník zaplatí za sebe i prosrochnika." A tento princip se uplatňuje ve všech zemích všemi bankami.

Samozřejmě, že banky mohly dovolit půjčovat za nižší úrokové sazby, nicméně, úvěr bude vzhledem k vysokému riziku, které banky nechtějí jít. Aby se minimalizovalo kreditních rizik českých bank v posledních letech agresivně bojuje o poctivé zákazníky. To je spolehlivé zákazníci s dokonalou úvěrovou historií, jsou banky připraveny na slevu zájem, půjčování je na 15-17 ročně. Ukazuje se, že svědomitý dlužník může získat úvěr s efektivní sazbou v rozmezí od 8 ročně. S ohledem na hromadné snížení úroků z půjček v blízké budoucnosti není pravděpodobné.