Proč hypotéky v České republice v roce 2017 a poroste méně dostupným


Vydáno: 13.12.2016

Od příštího roku se hypoteční trh v České republice očekávat pravidelné změny, které by měly významný vliv na trhu s bydlením obecně.


Hypotéky v České republice bude méně dostupné a dražší, ale splácet úvěr na bydlení bude snazší. Kromě toho by měl zpomalit růst cen nemovitostí. Česká národní banka se obává, že zákazníci, kteří si hypotéku na 100% bydlení bude finančně insolventní a nemohou platit účty.
V tomto ohledu, regulátor začal vyvíjet tlak na banky, aby se více selektivní při získávání zákazníků a poskytuje úvěry pouze těm, kteří mají své vlastní úspory na nákup nemovitostí (alespoň 5% jeho hodnoty). V dubnu 2017 se prahová hodnota by měla být zvýšena na 10%. Potom hypotéky bude vydáno necelých 90% nákladů na bydlení.
Kromě toho banky nemohou poskytovat neomezené úvěry. Od poloviny příštího roku by mohla vstoupit v platnost zákon, který by dělal sazbách rozlišením povinné pro banky v zemi (nyní jsou poradní povahy). V důsledku toho mohou někteří klienti nedostanou hypotéku, bude poptávka po nemovitostech spadají byty již nebudou růst na hodnotě.
Měli byste také zvážit, že se letos v České republice, podle nového zákona, daň z nabývání nemovitostí (4%) hradí kupující (pokud se nejedná o první prodej). Takže od příštího jara, aby se byt v hypoték v České republice může pouze zákazník, který zaplatí svými vlastními úsporami ve výši 14% jeho hodnoty.
Cesta ven pro zákazníky může být kombinací hypotéky a půjčky. V tomto případě, když uděláte druhý úvěr by si měli pečlivě přemýšlet, aby se nedostala do obtížné situace s splácení dluhu.
Mladé rodiny, kteří mají alespoň jedno dítě do 6 let budou mít možnost získat hypoteční úvěr od Státního fondu rozvoje bydlení ve výši 600 tisíc eur. Stále bez jejich úspory nebude dělat tak jako podmínku státních půjček nejsou tak výnosné jako předtím.
Klíčovou změnou vydávání hypoték se více důkladná kontrola solventnosti zákazníků. Dohoda o hypotéku lze rozpoznat neplatné, pokud solventnost je nesprávně nebo nedostatečně definovány. Většina bank nebudou poskytovat půjčky bez osvědčení o příjmu. Výnosy jednotlivých podnikatelů nebude odečtena na základě daně z obratu přiznání a daňového základu.
Ale je tu dobrá zpráva: v souladu s novým zákonem o spotřebitelském úvěru klientů bank budou moci splácet hypotéku předčasně bez trestu. Zákon umožňuje jednou za rok na splacení 25% úvěru bez sankcí, a to navzdory období lhůta stanovená. V případě, že příjemce úvěru zemře, trvale nemocní nebo se staly invalidními, splatit hypotéku bude zcela zdarma.
Při prodeji nemovitosti 24 měsíců banky mohou účtovat zákazníkům platit pouze 1% zálohy úvěru, ale ne více než 50 tisíc korun. Pro zbytek to bude možné předložit žádost o splacení skutečné náklady banky v souvislosti s předčasným splacením úvěru.
Banky se obávají, že může dojít ke ztrátě nějaký příjem z úroků. I když nepravděpodobné, že Češi zaplatí poměrně masivní hypotečních úvěrů u některých bank by to mohlo být signálem zvýšit úrokové sazby. Některé velké banky již zvýšila o několik desetin procenta sazeb z hypoték s delší dobu záznamu.