Překlenovací úvěr od Lišky: drsná změna podmínek! Klienti jako rukojmí?


Vydáno: 09.03.2017

„Hledáte spolehlivého partnera pro financování bydlení? Je tu Liška!“ V reklamě nám ale neříkají všechno. A tak pokračování doplníme my: „Je tu Liška… ryšavá, která klidně uprostřed hry lišácky změní pravidla. Slibované výhody šmahem neplatí! Překlenovací úvěr už klienti předčasně nesplatí.“

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Když ho lapí, chvilku ho hezky vykrmují a klícku mu nechávají otevřenou, aby se cítil bezpečně… A pak – když to nejmíň čeká – dvířka zostra přirazí. To aby pochopil, že když bude chtít frnknout ke konkurenci, vyjde ho cesta do klientsky vstřícnějších krajin draho! Tak se dá s trochou nadsázky vystihnout jednání Českomoravské stavební spořitelny.

Před čtyřmi lety to byla právě Českomoravská stavební spořitelna, která začala vábit klienty na výhodné refinancování hypotékyúvěrem ze stavebního spoření. Mnozí ji vyslyšeli a houfně si u ní na bydlení půjčovali – převážně se přitom jednalo o úvěry překlenovací, čili takzvané meziúvěry. Zásadním kritériem pro klienty byla garance, že mohou úvěr kdykoli předčasně splatit. Stačilo to měsíc předem stavební spořitelně písemně oznámit.

Klienti se nestačili divit
A ejhle. Letos v březnu Liška otočila o sto osmdesát stupňů. Ve stylu hesla co bylo včera, není dnes udělala svým klientům čáru přes rozpočet. Podmínky se ze dne na den radikálně změnily.

Variant je několik. Výhodná ani jedna
Klientům, kteří na předčasném splacení překlenovacího úvěru trvají, udělala Liška nabídku, která většinu z nich zvedla ze židle.

Varianty jsou podle spořitelny tři. První je zkrátit trvání meziúvěru mimořádným vkladem na spořicí část stavebního spoření – čili využít na doplacení vlastní zdroje. Druhou možností je použít na přeúvěrování jiný úvěr od Lišky.

Třetí cestou nabízenou ze strany spořitelny je, aby klient smlouvu o stavebním spoření zcela vypověděl a zbývající závazek splatil. Zadarmo to ovšem nebude! Liška vám naúčtuje sankční poplatek, který dělá pět procent z částky rozdílu mezi stavebním spořením a překlenovacím úvěrem – tedy klidně i deseti tisíce. Zkušenosti z posledních týdnů ovšem ukazují, že ani v tomhle případě nemáte nic jisté. Spořitelna vás – svým slibům navzdory – pustit nemusí.

Spořitelna chce držet klienty na řetězu
Nad budoucností stavebního spoření se vzhledem k chystaným změnám vznášejí otazníky:

Legislativní rada vlády: změny ve stavebku mohou být v rozporu s Ústavou a dalšími zákony!

Ceny hypoték se navíc drží proklatě nízko. Pro spořitelny to může znamenat úbytky klientů. Stojí za překvapivými kroky Českomoravské stavební spořitelny obava z jejich razantního odlivu? Zeptali jsme se nezávislé analytičky společnosti Partners Lucie Drásalové. „Z mého pohledu za tím určitě stojí snaha spořitelny udržet klienty v překlenovacích úvěrech, které jsou pro spoustu klientů nevýhodné, ale pro spořitelnu znamenají jistotu zaplacených úroků. Změny dělá poslední dobou většina stavebních spořitelen. A to především v sazebníku. Ale takhle razantní změnu žádná jiná spořitelna neprovedla,“ říká Lucie Drásalová.

Protiprávní krok spořitelny není. Zákon totiž možnost předčasného splacení zaručuje pouze u řádných úvěrů ze stavebního spoření. U překlenovacích úvěrů záleží na smluvních podmínkách. A ty jsou přirozeně nastaveny ve prospěch spořitelny. Podle Lucie Drásalové se však spořitelna ke klientům zachovala přinejmenším neférově. „Klient, který před pár lety uzavíral překlenovací úvěr, ho uzavíral s vědomím, že bude moci úvěr kdykoliv doplatit, a to navíc bez sankce či s minimální sankcí – často se rovnala dvěma měsíčním splátkám. Dnes je ovšem drtivá většina klientů, kteří o předčasné splacení požádají, držena dál v překlenovacím úvěru bez možnosti úvěr refinancovat,“ vysvětluje analytička.

Třetí varianta jen na okrasu?
Lucie Drásalová navíc upozorňuje, že klient, který se rozhodne raději zaplatit sankční poplatek a od spořitelny odejít, v praxi mnohdy narazí. „Je to sice jedna z možností navržených spořitelnou, ale vím o spoustě finančních poradců, jejichž klientům byla i tato možnost zamítnuta. Znám případy klientů, kterým by se refinancování výrazně vyplatilo, jsou ochotni zaplatit i pětiprocentní sankci, aby se nevýhodného úvěru zbavili, ale jejich žádosti o splacení jsou zamítnuty,“ pokračuje. Klienti jsou tak vlastně drženi jako rukojmí. „Ostatní stavební spořitelny si většinou účtují za předčasné splacení překlenovacího úvěru sankci, ale nikdy se nestalo, že by žádost o předčasné splacení zamítly,“ dodává analytička.

Kdy u Lišky předčasně splatit můžete?

Všechny uvedené změny se týkají výhradně překlenovacích úvěrů. Předčasné doplacení je možné, pokud u Lišky čerpáte řádný úvěr ze stavebního spoření nebo máte úvěr spadající pod zákon o spotřebitelském úvěru – čili bez zástavy. Předčasné splacení vám spořitelna umožní, také pokud čerpáte úvěr v tarifu Perspektiv a dosáhnete šestileté fixační lhůty. Vstřícná bude Liška podle ředitelky marketingu Vladimíry Dvořákové také v určitých mimořádných případech – jako je rozvod, rozchod, úmrtí nebo prodej nemovitosti. Pokud tedy předložíte rozhodnutí od soudu, čestné prohlášení, úmrtní list nebo kupní smlouvu. Jak ovšem k těmto případům bude Liška přistupovat v praxi, ukáže teprve čas.