Praha naléhavá potřeba změnit přístup k bydlení


Vydáno: 23.12.2016

Pro bydlení v hlavním městě je stále k dispozici obyčejným lidem moc stavět 5 tisíc bytů ročně. Ale během posledních 5 let bylo postaveno jen něco málo přes 4 tisíc bytů.

Odborníci odhadují, že do roku 2030 bude počet obyvatel Prahy zvýší o 93 tisíc, významně poroste průměrná velikost bytu na jednoho obyvatele. Podle studie Institutu pro plánování a rozvoje Hospodářské komory hl a poradenské společnosti Deloitte, bude příchod '14 město potřebovat více než 82 tisíc bytů. Není-li tento požadavek není splněna, bude to způsobit velké problémy.
V průměru za účelem vybudování 2030 bytové požadované číslo, rok v Praze by měla trvat asi 5500 nových bytů. Nicméně, pro kapitál, toto číslo až do úplného nereálné - takže v posledních pěti letech město bylo postaveno jen 4300 nových bytů.
Pokud se situace nebude brzy změní na zvyšující se poptávce s deficitem nabídkové ceny nadále porostou, a po chvíli skříň bude jen nepřístupný pro obyčejné lidi. Mnozí se přesune do regionu střední a dostat se do práce na stroji, který zhorší situaci dopravní zácpy.
"Pokud město chce držet ceny na rozumné úrovni, on potřebuje urychlit výstavbu. To platí nejen do Prahy jako celek, ale i na její jednotlivé regiony "- uvedl ve studii.
Developerské společnosti již dlouho stěžovali na úředníky v Praze, jakož i prostřednictvím byrokracie získání stavebního povolení může táhnout několik let - podle vývojáři, přípravná fáze výstavby trvalo asi 8 let.
"To všechno se změnilo vyžaduje politickou podporu, změny v legislativě a odlišným přístupem úředníků," - uvedl šéf developerské společnosti Central Group Dušan KUNIVSKE.
Ústav plánování a rozvoje Prahy také věří, že kapitál se musí naučit pracovat s náměstích v centru města, které mohou být přeměněny na bydlení, spíše než soustředit pouze na budování na okraji města.
"Praha je nyní 1400 hektarů plochy. Budeme-li stavět bydlení pro nové obyvatele počítání asi 150 lidí na 1 hektar, budeme mít dostatek téměř polovinu z těchto oblastí, nebo asi 620 hektarů, "- zdůraznil ústavu.
V rámci nového strategického plánu rozvoje města Prahy, bude asi 39% nové výstavby být provedeno přesně v centru hlavního města. Na kraji obce, podle pořadí, v nadcházejících letech bude postaveno asi 20% nových bytů.
Vzhledem ke zvýšené poptávce po majetku v pozadí nízké úrokové sazby hypoték, ceny bydlení v České republice, včetně sekundární, i nadále aktivně rostou, a to zejména v hlavním městě. To znamená, že průměrná cena za metr čtvereční nemovitosti v Praze než 70 tisíc eur - je dvakrát více než ve většině regionů.