Polovina domácností splácí úvěr, půjčku, leasing. A co vy?


Vydáno: 05.04.2017

Skoro polovina (46 procent) českých domácností splácí nějaký úvěr, půjčku nebo leasing. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM, jehož výsledky zveřejnila v úterý.

Průzkum ukázal, že úvěry sloužící k rozsáhlejším investicím (hypotéky, finanční leasing) využívají především dobře finančně zajištěné domácnosti. Lidé z domácností hůře situovaných uzavírají častěji spotřebitelské úvěry nebo si berou půjčky, které slouží hlavně ke splácení běžných potřeb nebo vybavení domácností.

Nejrozšířenější jsou podle STEMu spotřebitelské úvěry a peněžní půjčky. Aktuálně je splácí 21, respektive 19 procent českých domácností. Přibližně každá sedmá domácnost pak splácí hypoteční úvěr a každá devátá finanční leasing.

Jeden úvěr splácí 31 procent domácností, 15 procent musí splácet dokonce dva či více úvěrů dohromady.

Celková zatíženost počtem úvěrů v domácnosti však nevypovídá o jejich struktuře, a tedy nepřímo ani o jejich účelu. "Téměř každá třetí špatně zajištěná domácnost je zatížena splácením peněžní půjčky a prakticky stejně velká část těchto ´chudých´ domácností splácí spotřebitelský úvěr. Naproti tomu hypoteční úvěr a finanční leasing jsou formou běžnou především u dobře materiálně zajištěných domácností," vyplývá z průzkumu.

Hypotéky a leasing si podle STEMu berou hlavně podnikatelé, živnostníci, případně obecně zaměstnanci. "Kontrastem k tomu je struktura úvěrů u studentů, důchodců a zvláště nezaměstnaných, u nichž jsou nejčastější půjčky peněz nebo spotřebitelské úvěry," uvádí průzkum.

Finančním poměrům domácností odpovídá i rozložení úvěrů podle nejvyššího dosaženého vzdělání. "Rodiny respondentů s maturitou a zvláště s vysokoškolským vzděláním využívají ty formy úvěrů, které slouží typicky k pokrytí náročnějších investic, především domů či bytů (hypotéky – 20 procent domácností vysokoškoláků). Naopak u lidí s nejnižším, základním vzděláním se nejčastěji setkáváme s peněžními půjčkami (26 procent u vyučených se spotřebitelskými úvěry), jimiž jsou hrazeny zpravidla méně náročné investice, jako je vybavení domácností, dovolené a podobně," uvádí agentura STEM.

Průzkum provedl STEM na začátku října na reprezentativním souboru 1244 obyvatel České republiky starších 18 let.