Pokuta za předčasné splacení půjčky už není všude


Vydáno: 20.03.2017

Banky si konkurují, stále víc spotřebitelských úvěrů se dá splatit předčasně bez pokuty. Některé banky ale klienty za mimořádné splátky stále trestají tisícovými sankcemi. Změny v úvěrových smlouvách, například snížení splátek, pokutují ale všechny banky.

Klienti, kteří se rozhodnou splatit spotřebitelský úvěr předčasně nebo uhradit mimořádnou splátku to nemají u některých bank snadné. Banky je za to mohou potrestat až pětitisícovou pokutou. Některé banky ale tyto poplatky začaly rušit. Z deseti bank, jejichž sazebníky jsme prošli, umožňuje bez jakékoliv sankce předčasné splacení spotřebitelských půjček již celkem šest bank.

Bez pokuty se dají splatit spotřebitelské úvěry od Citibank, LBBW Bank, Komerční banky, Poštovní spořitelny, mBanka UniCredit Bank.Vždy je ale dobré se banky zeptat, jak je třeba postupovat. Například předčasné splacení Osobního úvěru u Komerční banky musí klient ohlásit osobnímu poradci alespoň 30 dnů předem.

Pokuty za předčasné splátky spotřebitelských úvěrů začínají přehodnocovat i některé další bankovní domy. Třeba ČSOBnyní zdarma umožňuje předčasně splatit úvěry uzavřené před 1. únorem 20015, nebo přefinancovat zdarma letošní i staré spotřebitelské půjčky jiným úvěrem získaným od této banky. Raiffeisenbanknyní umožňuje předčasné splacení spotřebitelského úvěru bez sankce, a to u Rychlé půjčky a úvěru Rychlá splátka, které klienti stihnout uzavřít do konce letošního roku.

U bank, které poplatky za předčasné splacení spotřebitelských úvěrů stále účtují, se pokuty pohybují zpravidla v rozmezí od 500 do 5 000 korun, někdy jsou i vyšší. Z deseti bank, jejichž sazebníky jsme prověřovali, trestají své klienty za mimořádnou splátku a předčasné splacení spotřebitelského úvěru čtyři bankovní domy. Jde o Českou spořitelnu, GE Money Bank, Raiffesenbank a ČSOB.

Nejvyšší pokuta je u GE Money Bank, kde klient zaplatí 5 procent z předčasně splácené jistiny, minimálně však tisícikorunu. Za jednorázové doplacení úvěru v zůstatkové výši například 150 tisíc korun tak klient dostane pokutu 7,5 tisíce korun.

Česká spořitelnamá pokutu ve výši 4 procent z mimořádné splátky, přičemž minimálně zaplatí klient 500 korun a nejvýše 5000 korun. V ČSOBpřijde předčasné splacení spotřebitelského úvěru nejméně na tisíc korun a Raiffeisenbank účtuje klientovi poplatek ve výši 4 procent z výše mimořádné splátky.

Důvodem, proč některé banky klienty stále trestají pokutou, je to, že každá změna představuje pro poskytovatele půjčky vždy práci navíc a s předčasným ukončením staré úvěrové smlouvy banka přichází i o výnos, se kterým počítala. Při rozhodování, zda se vyplatí starou spotřebitelskou půjčku smazat i přes vysokou pokutu, je vždy třeba dobře počítat. Vždy záleží na tom, jak je úvěr drahý, kolik splátek ještě zbývá doplatit a zda se tedy dá ušetřit na úrocích. Jestliže do splacení půjčky chybí jen pár měsíců, zpravidla je lepší již nic neměnit.

Rodinný rozpočet mohou potkat i nečekané situace jako je ztráta zaměstnání nebo vážný úraz a dlouhodobá pracovní neschopnost, což zpravidla přináší i značný propad příjmů. Splácet spotřebitelský úvěr, který nemá klient pro takový případ pojištěný, již může být problematické a vést i do dluhové pasti.

Požádat banku o snížení měsíční splátky a tedy o prodloužení doby splácení úvěru ale opět není zadarmo. I když banky na celé transakci neprodělávají, změna smlouvy je pro ně opět práce navíc, a proto si za ni účtují opět stovky až tisíce korun.
Velmi vysokou sankci za změnu úvěrové smlouvy si účtuje například Komerční banka a UniCredit Bank, a to ve výši 2 tisíce korun. Česká spořitelnamá tento poplatek v rozmezí od 100 do 1500 korun, přesná pokuta se v této bance vypočítává procentní sazbou 0,2 procenta z aktuálního zůstatku nesplacené úvěrové částky. Raiffeisenbank si za změnu, o kterou požádá klient, účtuje u všech spotřebitelských úvěrů pokutu 1000 korun. U mBankpřijde změna smluvních podmínek na 300 korun a například u Poštovní spořitelnyna 200 korun.