Počet dlužníků roste, soudy loni nařídily 936 tisíc exekucí


Vydáno: 27.04.2017

Za uplynulý rok došlo k navýšení počtu exekucí, soudy jich nařídily o 243 tisíc více než v roce 2015, celkem 936 tisíc. Vyplývá to ze statistických údajů Exekutorské komory České republiky (EKČR), které ve čtvrtek zveřejnila tisková mluvčí Petra Báčová.

"V důsledku toho mírně stoupl i počet exekucí ukončených vymožením, ze 146 096 v roce 2015 na 191 021 v roce 2016," upřesnila dále mluvčí.

Kvůli nárůstu soudem nařízených exekucí komora vyzývá dlužníky, aby ke svým dluhům přistupovali s větším odpovědností. Exekutorská komora se současně rozhodla zorganizovat osvětovou kampaň, která by měla přispět ke změně přístupu dlužníků. Navíc lidem jsou k dispozici bezplatné právní poradny, které spadají pod EK ČR.

"Dlužníkům je třeba neustále připomínat riziko, které podstupují, když nesplácejí své dluhy včas a nereagují na výzvy věřitelů, respektive soudů a později i soudních exekutorů," uvedla prezidentka EK ČR Jana Tvrdková s tím, že nejvíce problémů se týká samotného doručování korespondence.

Podle mluvčí Báčové komora také zaznamenala zvýšený počet exekucí na nepeněžitá plnění, ze 4113 v roce 2015 na 6455 v roce loňském. Loňský údaj je však srovnatelný s daty za rok 2014, kdy EK ČR evidovala 6379 exekucí na nepeněžitá plnění.

V uplynulém roce naopak došlo k poklesu počtu odvolání proti usnesení o nařízení exekuce, a to na 10 725 (proti předchozímu roku, kdy lidé podali celkem 11 349 odvolání). "Počet sepsaných exekutorských zápisů se v posledních třech letech nemění," dodala mluvčí.

Změně přístupu ke svým dluhům má navíc kromě kampaně přispět i renovace portálu dražeb, na kterém všechny exekutorské úřady zveřejňují veškeré dražby nemovitostí i movitých věcí. Portál, který je v současnosti aktualizován, podle Báčové navštíví kolem 15 tisíc uživatelů týdně.