Placená dovolená na péči o nemocného příbuzného


Vydáno: 04.07.2018 | Aktualizace: 04.07.2018

V České republice je zavedena dovolená pro péči o vážně nemocné příbuzné. Nyní se každý zaměstnanec může samostatně postarat o svého blízkého, který potřebuje 24hodinovou péči, aniž by ho identifikoval ve zvláštní instituci. Než zákon vstoupí v platnost, mnoho lidí, kteří mají špatné příbuzné z první linie - rodiče nebo děti - je často nuceno je poslat do specializovaných institucí, protože jim nemůže poskytnout samostatnou péči a dodržovat včasné podávání léků.

Vláda bude v blízké budoucnosti změněna v zákoně o zdravotním pojištění. Podle nich může každý pracovní pracovník nějakého podniku s vážně nemocnými příbuznými získat nový druh sociální platby. Lidé, kteří se budou neustále starat o vážně nemocné příbuzné, budou mít možnost získat placenou dovolenou, jejíž doba může trvat tři kalendářní měsíce.

Navzdory pozitivní změně v zákoně, přímo pro osobu, bylo spousta kritiků, kteří návrh nevěnovali. Opoziční orgány i mnozí majitelé soukromých společností vyjádřili nesouhlas s těmito změnami. Majitelé podniků tvrdí, že toto opatření povede k vzniku nestability společností.

Zaměstnanci českých firem mají dnes také nárok na tento druh sociální dovolené. V tuto chvíli je však počet jeho dnů jen 15 kalendářních dnů. Současně je zaměstnavatel povinen vyplatit příspěvek ve výši 50% výše platu. Poté, co inovace vstoupí v platnost v blízké budoucnosti, počet dní se zvýší na 90 dní a výše plateb dosáhne 90% celkových příjmů zaměstnance.

Tento návrh zákona byl schválen minulý rok. Vstupuje však v platnost až v létě roku 2018. Existují také informace, že pravděpodobnost odmítnutí vyplácení dávek bude povolena. Pokud komise zjistí, že nemoc příbuzného zaměstnance pracujícího pro společnost není dostatečně úctyhodná, může být zamítnutí platby zamítnuto.