Pasivní dům může aktivně šetřit vaše peníze


Vydáno: 13.03.2017

Plánujete výstavbu rodinného domu? Nadšení z nového hnízda pravděpodobně brzy vystřídají slzy nad účty za energie. Průměrný majitel nemovitosti ročně protopí okolo 50 tisíc korun. Zbytečně! Řešení je jednoduché: postavte si pasivní dům. Platit budete jen desetinu…

Evropa už se dohodla, že se na tom dohodne. Na legislativě, která bude znamenat, že nejpozději od roku 2020 nedostane stavební povolení dům, který nesplní definici pasivního domu. Co to znamená? Dnes můžete postavit dům s maximální roční spotřebou energie do 130 kWh/m², brzy bude s plýtváním konec. Pasivní dům totiž dosahuje maximální roční spotřeby 15 kWh/m². To už je velký rozdíl!

Proč pasivní?
Pasivní dům využívá energii, která se v něm vytvoří: k jeho vytápění není třeba žádný aktivní otopný systém. Ať už vaříte, pořádáte večírek s přáteli, či v domě pouze svítíte, všechno se počítá! Veškeré teplo v domě jednoduše zůstane. Díky instalovaným cirkulačním jednotkám, čistícím vzduch od prachu a pachu, nemusíte v domě větrat, nedochází k úniku tepla. K tomu pomáhá i důmyslná izolace, použité materiály a speciální trojvrstvá okna s vlastnostmi zcela odlišnými od klasických eurooken.

Kde začít?
Pokud nechcete podstupovat hledání a zkoušení stylem pokus–omyl, máte dnes dva možné startovní body. Prvním je nezisková organizace Centrum pasivního domu, která na svých webových stránkách prezentuje odkazy na možné realizátory vaší stavby a pořádá pravidelné konference, na nichž se můžete potkat s odborníky i se současnými majiteli domů. Dále je zde uskupení firem SENUB, které sdružuje dodavatele služeb souvisejících s realizací pasivních domů. I zde bezplatně doporučí, u koho dům realizovat, a zaručí se za kvalitu odvedené práce.

Malý příklad, jak ušetřit
U nového domu s plochou 120 m² zaplatíte ročně za energie cca 50 tisíc korun. Čím budete topit, je prakticky jedno. Pokud to však bude dům pasivní – zaměříte se na kvalitnější izolaci a nainstalujete technologie, které vám umožní spotřebovávat energii vytvořenou v domě – mohou roční náklady klesnout až desetinásobně, na pět tisíc korun. „Náklady za energie se mohou správným užíváním dostat až na nulu, nebo může dokonce vzniknout přebytek z nainstalovaných fotovoltaických jednotek systémů, který pak lze prodat ČEZu. Takto může pasivní dům svým majitelům dokonce přivydělávat,“ říká pan Radim Vojtek, finanční poradce a člen uskupení SENUB.

Pasivní dům těží i ze správně zvolené polohy a prostorové orientace. Záleží hlavně na tom, kam jsou orientována okna. Čím více slunce do nich pere, tím lépe. Tedy – v létě je naopak musíte vhodně stínit, aby se vám interiér domu nepřehříval. „Aby měl dům co nejmenší ztráty, je třeba ho především dobře naprojektovat a následně zvolit firmu, která se zaručí, že splní cíl, se kterým je dům stavěn,“ upozorňuje Veronika Bílková ze jmenovaného uskupení firem.

Důležitým prvkem je „obálka“ domu, tedy půdorys a členitost zdí. Ideální jsou velké hladké plochy, složitější půdorys představuje větší energetické ztráty. „Pokud nejsou na výstavbu domu zcela ideální podmínky, může se pasivita dohnat třeba tepelným čerpadlem nebo fotovoltaickým systémem či ohřevem vody,“ dodává Radim Vojtek.

Ovládání technologií vás nezaskočí
Přestože je do pasivních domů možné nainstalovat mnoho technologických „bonbonků“, ovládání musí být maximálně jednoduché. „Lidé se často obávají, že nezvládnou technologické ovládání. Všechno je ale řízeno tak, aby každý krok představoval zmáčknutí jednoho tlačítka,“ ujišťuje Radim Vojtek. Záleží na každém, jaké technologické požadavky má, ovládání základního provozu zůstává ale maximálně jednoduché.

 

ROZHOVOR: O PROJEKTU PASIVNÍHO DOMU JSEM NIKDY NEPOCHYBOVALA


Pasivní rodinný dům v Záhořanech, návrh Ing. arch. Lubomír Křivka
Veronika Bílková plánovala s přítelem nejdříve klasickou novostavbu v menší vesnici u Berouna. Jakmile ale začala pracovat ve firmě, která se zabývá izolačními systémy a podporuje výstavbu pasivních domů, smetla původní projekt ze stolu. Do pasivního domu se plánují nastěhovat v roce 2012.

Bylo těžké změnit kompletně koncept dříve plánovaného bydlení?

Když jsem se seznámila s konceptem pasivního domu a viděla možné úspory, nebylo rozhodnutí těžké. Pracovat na svých plánech jsme začali zhruba před rokem, dnes čekáme na stavební povolení.

Co vás tehdy přesvědčilo?

Bylo toho samozřejmě více. Například jsme se s přítelem nedokázali shodnout, čím budeme topit. Teď to máme vyřešené: topit se prostě nebude. Na vytápění a ohřev vody máme naplánované tepelné čerpadlo a solární kolektory, ale nakonec nejspíš bude stačit jen jeden z těchto zdrojů.

Zaujaly nás i nižší náklady na provoz, zvlášť když si člověk nemůže být jistý, kolik bude jednou energie stát. Počáteční náklady mohou být sice vyšší, ale budou rozložené do splátek hypotéky a nízké náklady na provoz domu je víc než kompenzují. Z tohoto pohledu je pasivní bydlení vlastně docela dobrá forma penzijního připojištění.

Jakým způsobem jste vybírala architekta?

Obecně doporučuji ověřovat si reference, sledovat již provedenou práci a všímat si, zda je architekt s myšlenkou pasivního domu ztotožněný. Je důležité, aby měl zkušenosti, aby vše vyšlo tak, že dům bude ve finále opravdu pasivní. Mnoho projektantů stále koncept pasivního domu nepodporuje, takže je třeba vyhledávat spíše specializované odborníky.

Musela jste oproti „nepasivnímu“ návrhu z něčeho ustoupit?

Původně jsme chtěli krb. Pan architekt mi ale vysvětlil, že to v tomto typu domu není vhodné řešení: vytvářela bych hodně energie, kterou v pasivním domě nevyužiji. Nejspíš bych si i přehřívala interiér a znečistila vzduch a místnosti v domu. Dnes už to proto nevnímám jako ústupek, ale jako logický krok.

A co celkový vzhled domu?

Co se týče půdorysu, nic zásadního jsme v návrhu pana architekta neměnili, i původní dům byl sám o sobě jednoduchý s kompaktním tvarem. Navíc se nám pozemek svažuje na jih, což jsou dohromady ideální podmínky pro to, aby byl dům maximálně energeticky efektivní. Jen jsme vzhledem k původní zástavbě na vesnici chtěli zachovat klasickou střechu s pálenými taškami. Oproti navrhované moderní pultové střeše budeme mít tedy sedlovou se sklonem 15 º. Jinak ke změnám nebyl důvod.

V pasivním domě se nevětrá, nebude vám to vadit?

To jsou mýty a předsudky. Pokud si necháte instalovat otevírací okna, abyste je mohli bez problémů umýt, musíte pro to, aby byl pasivní dům efektivní, dodržovat určité zásady. V zimě by se okno opravdu nemělo otevírat – uživatel pasivního domu ale nemá ani tu potřebu, jelikož větrací jednotka vzduch pravidelně pročišťuje. Lidé se často ohánějí dobrým pocitem z větrání okny, ale ruku na srdce, kolikrát denně a na jak dlouho si pořádně otevřou okna, když jsou venku tuhé mrazy?

Jaký způsob financování s partnerem volíte?

Máme schválenou žádost na ECO hypotéku od Hypoteční banky, zprostředkovanou firmou Partners. V současnosti není jiný program zaměřený na pasivní domy, navíc mi vyhovuje, že banka nepotřebuje vidět jednotlivé faktury. Prostě přijede člověk, který zkontroluje celkovou proinvestovanou sumu a případně povolí další finance, což věci dost ulehčuje. Další velkou výhodou je odhad ceny nemovitosti zdarma. Navíc, pokud je dům realizován prostřednictvím SENUB, může klient využít nabídku v podobě jednoho roku pojištění stavby zdarma.