Otevření účtu v české bance, obtížná rozhodnutí


Vydáno: 17.01.2017

Bankovní systém České vznikla v roce 1993 po rozpadu ČSFR. Je založena na zásadách byly přijaty v rozvinutých zemích.

Nicméně, z objektivních důvodů historické a ekonomické bankovní systém je velmi monopolizován - téměř 60% aktiv mají 4 bank.

Obecně platí, že český trh je 46 bank, které jsou většinou ve vlastnictví zahraničních ekonomických subjektů. Seznam největších bankovních organizací českých rok 2012 je následující:

Česká spořitelna - největší spořitelnou v České republice. Společnost byla založena v roce 1825. Od roku 2000 je členem finanční skupiny Erste Group, se Česká republika nachází 647 poboček.
ČSOB (Československá obchodní banka) - jeden z největších bank ve střední a východní Evropě, je největší komerční bankou v České republice, 218 pobočkách po celé zemi. Od roku 1999 je ve vlastnictví belgická banka KBC Bank. ČSOB Finanční skupina zahrnuje také banky, například ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, Poštovní spořitelna, Českomoravská stavební spořitelna.
Komerční banka - jedna z největších bank v České republice od října 2001 v rámci skupiny Société Générale. Regionální síť banky má 341 poboček.
Raiffeisenbank (Česká republika) - jednotka rakouské bankovní skupiny Raiffeisen International Bank-Holding AG, působí na českém trhu od roku 1993. Z hlediska aktiv mezi českou banku Raiffeisenbank je 5 místem v České republice se nachází 49 poboček.
Sberbank CZ působí na českém trhu od roku 1993 (do února 2013 působil pod značkou Volksbank), hlavní akcionář je «Sberbank Europe AG» (dceřiné společnosti Sberbank Ruska).
UniCredit Bank Česká republika - jednotka UniCredit Bank Austria, vytvořený sloučením HVB Bank Czech Republic a Živnostenské banky, pobočková síť zahrnuje 58 poboček.
mBank - Polská divize BRE Bank SA, která je členem finanční skupiny Commerzbank, pracující v České republice od roku 2007. Je lídrem českého bankovního sektoru při poskytování internetového bankovnictví.
Citibank - je součástí Citi, byla zahájena v Československu v roce 1991, se specializuje na práci s firemním sektoru.
Evropsko-ruská banka - působí v České republice od roku 2008, je první a jediná banka s ruským kapitálem, která získala novou bankovní licenci v EU.
Fio banka - součástí finanční skupiny Fio, který byl zahájen v roce 2009, pobočková síť má 17 poboček ve všech větších městech České republiky.
GE Money Bank - pobočka GE Money Bank, a.s., 4. největší bankou v České republice funguje od roku 1998.
LBBW Bank - organizace, která byla založena v roce 1991, v roce 2005 byl zakoupen od rakouské finanční skupiny BAWAG PSK. Od roku 2008 je ve vlastnictví Landesbank Baden-Württemberg (LBBW), jedné z největších německých bank.
Moderní bankovní systém v České republice je dvacet nejspolehlivější a nejbezpečnější na světě. Jeho silné stránky - systém pojištění vkladů ze strany státu a vynikající "úvěrovou historií" (nízký počet bankrotů a žádné případy odnětí Státní banky finančních prostředků).

 

Podmínky pro otevření účtu

Právo na otevření účtu je každý občan České republiky, který dosáhl plnoletosti, stejně jako všechny dospělé občany cizích zemí, kteří legálně pobývají na území České republiky.

Při otevření účtu musí předložit následující dokumenty:

Otevírání jednotlivých účtů: +1 identifikační doklad - cestovní pas (cizince - cestovní pas), rodný list, řidičský průkaz (potvrzení o studiu) nebo pojistné smlouvy;
entita: 1 doklad totožnosti a zakládajícími dokumenty společnosti, osvědčení z obchodního rejstříku. Zahraniční společnosti musí rovněž předložit originály dokladů o založení úředně ověřeným překladem v České republice.
Podnikatel: 1 doklad totožnosti, povolení k podnikání, osvědčení z obchodního rejstříku.
Postup při otevření účtu za méně než hodinu. Závazný požadavek - uvedení minimální vklad (od 100 do 1000 eur). Hlavní nevýhodou českých bank - účtování poplatků za různé služby.