Nová pravidla pro případné spotřebitele hypoték


Vydáno: 12.07.2018

Národní banka České republiky hodlá snížit počet spotřebovaných hypoték mezi spotřebiteli. Realizace této akce bude provedena vytvořením přísnějších podmínek pro zákazníky bankovních nabídek. Taková opatření by měla snížit téměř třetinu spotřebitelů hypotečních úvěrů, které nemají dostatečnou solventnost.

Nespolehliví uživatelé, kteří dříve získali přístup k hypotečním úvěrům, vytvořili v bankovním systému negativní situaci. Nedostatek včasných plateb vede k nestabilní finanční činnosti organizací. Přísnější kritéria by se měla více zabývat těmi, kteří chtějí koupit nemovitost, která se nachází ve velkých městech a má vyšší náklady.

Opatření, která zavedla nové podmínky je určena pouze pro nové uživatele, kteří budou mít nárok na úvěr v budoucnu, a jak již bylo hypoteční úvěr, nové podmínky nebude šířit na ně.

Podle zástupců Národní banky, opatření na ochranu proti neplacení hypoték, týkající se zvýšení cen nemovitostí, jakož i zvýšený zájem úvěrových nabídek. Realitní makléři paralelně s růstem cen za náklady na bydlení s nedostatkem nově postavených domů a schodek slušných bytů.

Ředitelé také řekli o stávajících rizicích, k nimž dochází i ve stabilních časech. Nyní je období, kdy je česká ekonomika v nejslibnějším a stabilnějším postavení, tolik lidí je přesvědčeno o pozitivním výsledku půjček. Existují však situace, které nezávisí na jednotlivci. Nikdo není imunní vůči neschopnosti platit stanovené částky. Nová pravidla v zemích Evropské unie jsou považována za běžnou praxi, proto není divu, že se objevují na území České republiky. Patnáct zemí v Evropě přijalo podobná opatření. Tato opatření však úvěr zcela nezastavil, ale trochu ho snížil.