Nepůjčujte si na auto v autobazaru, napaří vám megapoplatek
Vydáno: 03.03.2017
O leasingu a úvěrech na auto vůbec už jsme na ledacos psali, ale takovéhle počty tu snad ještě nebyly. S poplatkem za uzavření úvěru můžete přeplatit cenu auta klidně o sedmdesát procent, říkají kolegové z odborného finančního serveru Finparáda. Bez plateb za pojištění, jehož uzavření často bývá podmínkou úvěru. Zasloužila by smlouva s takovými parametry, již mají v redakci, zápis do Guinessovky? Asi ne, zdá se, že nejsou výjimečné ještě horší!
To, co dokážou v autobazaru AAA ve spolupráci se společností s Autoleasing, se jen tak nevidí. Inzerované auto očaruje zákazníka nízkou cenou, ovšem to, kolik si připlatíte za poskytnutí úvěru, vám nikdo dopředu neřekne. Informace o megapoplatku je dobře schovaná ve spleti jiných údajů a snadno se může stát, že si jí kupující všimne až po uzavření půjčky.
S půjčkou na auto přeplatíte jeho cenu o víc než 70 procent!
Za uzavření úvěrové smlouvy na nákup ojetého auta ve výši 120 tisíc korun můžete zaplatit poplatek ve výši desítek tisíc – poplatek ve výši 35 tisíc korun je realitou. Poplatek tedy zvedne kupní cenu auta o 35 tisíc korun a i tento poplatek splácíte prostřednictvím úvěrových splátek. S poplatkem včetně splátek pak přeplatíte při 60 splátkách cenu automobilu víc než o 70 procent! Nepřeháníme, uvádíme konkrétní smlouvu při nákupu automobilu v AAA Auto, poskytovatel úvěru společnost s Autoleasing.
Leasingovka: Cena je individuální, ale standardní
Když se klient leasingové společnosti ptá, jestli je poplatek za zřízení úvěru ve výši 35 tisíc korun standard, odpověď zní Ano. Zdá se ale, že to neplatí u všech společností. Podíváme-li se na cenu za uzavírání spotřebitelských úvěrů u bank, zjistíme, že banky většinou žádný poplatek za uzavření smlouvy nevybírají, případně mají v ceníku poplatek maximálně 1,5 procenta z čerpaného úvěru. Výše poplatku bývá většinou navíc zastropována na maximu mezi tisícem a pěti tisíci korun.
Zkoušeli jsme získat ceník společnosti s Autoleasing s tím, že bychom se rádi dozvěděli, jaká je konstrukce poplatku a s jakou maximální výši poplatku může klient počítat, pokud kupuje automobil v ceně 120 tisíc korun. Nedomohli jsme se ani ceníku, ani jiných konkrétních informací. Jako odpověď nám musela stačit jen obecná fráze: „Výše poplatku závisí na podmínkách příslušného finančního produktu a Vámi požadovaných parametrech uzavírané úvěrové smlouvy, a není tak možné paušálně stanovit výši poplatku za jeho uzavření.“
Poplatek ve smlouvě je. Ale...
Dlužno přiznat, že poplatek je řádně uvedený ve smlouvě a klient svým podpisem stvrzuje souhlas s jeho výší. Ta podle zkušeností může být dokonce ještě strašidelnější než v našem případě. „Některé úvěrové společnosti požadují po klientech při sjednání půjčky ve výši sto dvacet tisíc korun poplatek vyšší než čtyřicet tisíc korun,“ upozorňuje Miloš Borovička, právní poradce časopisu dTest.
Čistá pravda
Málokdy má člověk chuť pochválit tvůrce reklamy za to, že jejich dílko neříká nic než pravdu. Ovšem pokud jde o výši poplatku za uzavření úvěrové smlouvy, kterou máme v redakci, je tentokrát reklama určitě pravdivá!