Na státní půjčky na bydlení si stát letos vyhradil sto milionů. Půjčil dva a půl


Vydáno: 28.02.2017

Od 21. dubna dostal Státní fond rozvoje bydlení jen patnáct žádostí o úvěry na nové bydlení pro mladé, se čtyřmi zájemci zatím uzavřel smlouvu. Příčinou malého zájmu je jednak to, že komerční hypotéky stále zlevňují, především ale to, že „státní hypotéka“ je maximálně na 600 tisíc korun.
Na státní půjčky na bydlení si stát letos vyhradil sto milionů. Půjčil dva a půl

O speciální úvěry na nové bydlení je zatím minimální zájem. „Státní hypotéky“ pro lidi mladší 36 let, kteří se starají o malé dítě do šesti let věku, schválila vláda na začátku března.

Státní fond rozvoje bydlení dostal od 21. dubna jen patnáct žádostí, z toho se čtyřmi zájemci už uzavřel smlouvu. Na nový dům či byt zatím fond půjčil v součtu 2,4 milionu korun. V rozpočtu přitom pro letošní rok počítal s částkou až 100 milionů.

„Zájem je co do počtu přijatých žádostí zatím nižší, než jsme očekávali,“ říká Veronika Vároši, mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj, pod které podpora bydlení patří. „Na druhé straně ale dostáváme na podmínky programu opravdu velký počet dotazů, takže počet žádostí ještě může narůst,“ dodává mluvčí.


„Podle našich analýz by měl být roční zájem o zhruba 900 úvěrů, přičemž fond je schopen ročně uspokojit 1800 žadatelů,“ předpokládala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO), když záměr ve vládě prosazovala.

Mluvčí ministerstva nyní říká, že podle nových poznatků je zatím nižší počet žádostí ovlivněn jednak skladbou zájemců o úvěr, jednak „aktuální situací v bankovním sektoru“.

Maximální výše „státní hypotéky“ totiž dosahuje jen 600 tisíc korun a zároveň může jít nejvýše o polovinu celkových výdajů na nové bydlení. „Jenže zatím jsou žadateli převážně mladí lidé hledající vlastní bydlení ve velkých městech, kde je cena bydlení vyšší, a náš limitní úvěr jim nestačí,“ vysvětluje Vároši.

Ministerstvo nicméně ujišťuje, že se startem a administrativou nového programu nemělo žádné nové výdaje. „Náklady Státního fondu rozvoje bydlení ani MMR se nezvýšily. Administrace Programu 600 je zajištěna stávajícími pracovníky, personální stav nebyl navýšen,“ říká mluvčí.

Fond počítá s pokračováním programu i v následujícím roce, rozpočet zatím není stanoven. „Po roce fungování programu proběhne první vyhodnocení, a pokud bude potřeba provést změnu podmínek, budou řešeny na úrovni vlády. Aktuální situace na trhu hypoték bude samozřejmě brána v úvahu,“ dodává Vároši.

Kritici programu upozorňovali na to, že státní podpora přichází v době, kdy jsou tržní sazby bankovních hypoték rekordně nízké. „Kvůli omezeným rodinným příjmům mohou mít mladí lidé s dětmi ztížený přístup k úvěrům na komerčním trhu,“ obhajoval to však na jaře ředitel fondu František Hadáček.