Ministerstvo vnitra řekl, odkud pochází většina uprchlíků v České republice.


Vydáno: 08.08.2016 | Aktualizace: 15.08.2016

Ministerstvo vnitra řekl, odkud pochází většina uprchlíků v České republice.
Během prvního pololetí letošního roku v České republice požádalo o azyl 765 cizinců, 19 osob méně než ve stejném období loňského roku. To bylo hlášeno odboru migrační politiky a bezhenstvo MIA ČR. Většina cizinců, kteří žádali o azyl v České republice pocházelo z Ukrajiny a Iráku. Téměř polovina z celkového počtu podaných žádostí pro ně.
Ukrajinci jsou stále nejpočetnější skupinou cizinců na území České republiky, který chce získat status uprchlíka. Letos za prvních šest měsíců podal 246 žádostí. V první polovině roku 2015 žádostí se týkalo spíše na 134.
Pokud jde o uprchlíky z Iráku v minulosti nebyli ani v první desítce národností nejčastěji požádalo o azyl v České republice. V posledních šesti měsících podali přihlášku 131. Tento nárůst je způsoben irácké uprchlíky projektu přesídlení migrujících osob, pro které tento rok má 89 cizince. Nicméně, vláda zrušila program jako součást uprchlíků do Německa, a někteří se rozhodl vrátit domů.
Ve srovnání s minulým rokem v České republice se častěji žádat o azyl Číňanů. V letošním roce bylo uděleno 64 prohlášení. V publikaci píše Hospodářské zprávu, že skupina křesťanů sledovaného doma, protože náboženství. Více než 40 bylo požádáno uprchlíky z Kuby, více než 30 - se Sýrií a Vietnamu.
Podle vnitra ČR, od ledna do června 2016 v České republice obdržel azyl cizince 131, 172 může ještě počítat s ochranou, která na rozdíl od útulku platí po omezenou dobu. Jeho dostat lidé, kteří nedostávali azyl, ale když se vrátil domů, byli by ohrožena. Ve 530 případech jsou české instituce neposkytla azyl nebo nerozpuštěných látek. Dalším 602 aplikace probíhá.
V loňském roce se Česká republika požádala přístřeší jeden tisíc pět set dvacet pět cizinců v nichž 369 osob více než v roce 2014. Od roku 2010 do roku 2013 se počet žadatelů bylo méně než tisíc, ačkoli tam byla žádná výjimka, a tisíce aplikací. Většina žádostí o azyl v České republice byla podána v roce 2001 - 18 tis.