MF uvedl, že změna životní úrovně v České republice v nejbližších letech


Vydáno: 06.02.2017

Ministerstvo financí České republiky prezentoval makroekonomickou prognózu pro rok 2018.

Ekonomická životní úroveň v České republice ve vztahu k průměrné úrovni 19 zemí eurozóny zvýší v příštích letech. Tyto údaje jsou obsaženy v makroekonomické predikce Ministerstva financí České republiky v roce 2016.
Podle prognózy, v roce 2016 HDP v paritě kupní síly na obyvatele v České republice se zvýší z 83 na 84% v eurozóně. V roce 2018 životní úroveň v České republice by se měl zvýšit na 85% v eurozóně. Pak České předjíždět Na základě tohoto ukazatele Polsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko a Slovinsko.
"V roce 2016 a 2018 se očekává, že česká ekonomika poroste rychleji než v eurozóně. Z tohoto důvodu relativní ekonomická úroveň České republiky se postupně zvýší na 85% v eurozóně v roce 2018 ", - řekl, že ministerstvo financí.
Podle ministerstva financí v roce 2015 HDP v paritě kupní síly na jednoho obyvatele klesly v Řecku, Estonsku, Chorvatsku a Litvě. Česká republika z hlediska ekonomiky před Slovensku, v Polsku, Portugalsku a Maďarsku.
Slovensko, podle nejnovějších údajů je na ekonomické úrovni 75% ve vztahu k eurozóně. Příští rok se očekává, že země až 78%.
Cenová hladina v České republice v roce 2015, podle dokumentu, a to až do 63% průměrné rychlosti 19 zemí eurozóny.
"V následujících letech byla průměrná cenová hladina HDP se postupně zvýší na 66% (v roce 2018), což bude dále podporovat konkurenceschopnost České republiky" - dodal Ministerstvo financí.
Ekonomická úroveň ve srovnání na základě parity kupní síly. Tento poměr dvou nebo více měnami různých zemí založil jejich kupní sílu ve vztahu k určitému sadu produktů nebo služeb.