Levné hypotéky tlačí ceny nemovitostí - Odborníci panika


Vydáno: 21.10.2016

V kontextu nízkých úrokových sazeb z hypoték střední Evropě vedených v České republice zažívá skutečný "realitní horečku" - rostoucí poptávka nafoukne ceny. Tento Odborníci chtějí více pravomocí pro kontrolu.

Podle ministerstva pro místní rozvoj, jen loni v České republice objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů se zvýšil téměř o třetinu a dosáhl 184 miliard eur, což byl rekord pro tuto zemi. Nicméně, v letošní rekord je pravděpodobné, že bude poražen.
To znamená, že průměrná sazba hypoték v České republice o výsledcích v srpnu činil 1,84% - nejnižší míra v historii. Pro srovnání, v srpnu loňského roku jich bylo rovná 2,11%. S těmito ceny, samozřejmě, mnoho lidí spěchat ke koupi domů - pokud ne pro sebe, tak alespoň jako investici, například, aby se byt pro turisty přes Airbnb.
"Díky nízké úrokové sazby, jsme byli schopni přijmout velké hypotéky, než si mohli dovolit dříve," - řekl České tiskové agentuře Reuters IT expert Matthew Fribe, koupil 120-metr bytu v Praze.
Zvýšená poptávka se zrychlil a ceny - loni průměrná cena novostavbě v Praze se zvýšil o 19% na 66.000 korun za metr čtvereční. V některých oblastech hlavního města, například v oblasti letu, "staré" byty (od sekundárním trhu s bydlením), kupci téměř připraven k boji. Tempo růstu bylo v dalších velkých městech - Plzeň a Brno.
Podle České národní banky, ceny bydlení v Praze nadhodnoceny o 5-10%, a odborníci banky se obávají, že lidé půjčit více, než mohou skutečně dovolit. Výsledkem je, že v budoucnosti, kdy stoupají ceny, budou mít hodně úspory přemoci hypoteční splátky, které, mimochodem, vzrostly o zvýšení cen, přestože levnější hypotéky sami.
"Některé rodiny tráví splátku hypotéky více než třetinu tržeb za měsíc, což je velmi překvapivé, vzhledem k situaci, kdy jsou úrokové sazby na historicky nejnižší úrovni," - řekl vedoucí oddělení finanční stability Tato Frait Yang.
Října v České republice jsou doporučení Národní banky, podle nichž je maximální výše hypotečního úvěru by neměla překročit 95% nákladů na bydlení a v dubnu - 90% nákladů na bydlení. Nicméně, toto je pouze doporučení, a proto se Česká národní banka připravuje pozměňovací návrhy k zákonu, který by mu dal větší autoritu ve kontrolu nad situací - například určit maximální velikost úvěrů na bydlení.
Upravte hypoteční trh se také snaží na Slovensku av Maďarsku, kde je sazba je příliš nízká záznam.
Odborníci poznamenat, že nízká míra udržuje stejnou politiku České národní banky, která prostřednictvím směnného kurzu brání intervertsiy korunu pro hospodářský rozvoj.