Levný základna náklady v české bance může otevřít libovolný rezident EU


Vydáno: 05.12.2016


V českých bank se objeví levné základní účty. Otevřete jim bude nejen Češi, ale i každá osoba legálně pobývají v EU.

Český parlament schválil změny zákona o platebním styku, které vyžadují banky v České republice (českých i zahraničních poboček) více informovat zákazníky o svých služeb a zavést nový produkt - levnou základní účet. Dokument již zřejmě byla zaslána předseda Miloš Zeman.
Inovace je implementace požadavků EU, podle které žádná rezident EU by měl být schopen otevřít běžný účet v kterémkoli členském státě Evropské unie. Podobné základní účty za rozumnou cenu již existují v mnoha evropských zemích, včetně, například ve Velké Británii.
Změny zákona o platebním styku bude také usnadňuje spotřebitelům měnící banku a soudní spor s ním a bude účinně srovnávat ceny bankovních služeb. To znamená, že přechod do jiného zákazníka banky udrží číslo účtu a platební historie.
Změny se dotknou včetně družstevních záložen a spořitelen, které se nevztahují pouze na národní banky, neboť se zabývá pouze platby, ale schvalování účetních závěrek populace.
Jak bylo již dříve uvedl ministr financí Andrew Babish, podpis smlouvy o otevření základního účtu, klient obdrží standardizovanou dokument, který bude mít veškeré provize a ceny obsažené v tomto balíčku. Aby bylo možné lépe orientovat spotřebitele k bankovním službám, všechny české banky při jejich používání cenové společné terminologie.