Kupní síla Čechů - nejvyšší za 10 let


Vydáno: 24.11.2016

Nicméně Česká průměrný si může dovolit pouze 57% toho, co průměrný rezidentní koupí Evropu.

V letošním roce se podle firmy GfK, kupní síla Čechů byl nejvyšší za 10 let a dosáhla 7800 eur, 500 eur více než v předchozím roce. Celkově lze říci, že zvyšování sazeb po dobu tří po sobě jdoucích let, i když stále výrazně zaostává za průměrnou postavu v Evropě.
"V blízké budoucnosti dohnat s vyspělými zeměmi v České republice nebude fungovat. Během posledních 7 let kupní síla Čechů index pohybuje od 51% až 59% průměru pro Evropu "- řekl Šimon Dvorský z GfK Czech.
Mezi více než čtyřiceti zemí, které zkoumaly společnost, v České republice z hlediska kupní síly se 26. místě - stejně jako před rokem. Vůdce žebříčku byl v Lichtenštejnsku, kde kupní síla obyvatel v 4,5 krát vyšší, než je evropský průměr, a až 63,011 eur.
První pětce také ve Švýcarsku (42 300 eur), Lucembursku (30,248 EUR), Norsko (27,893 eur) a na Islandu (24 272 eur). Průměr pro Evropu byla 13,672 eur.
Přičemž většina středoevropské země si mohou dovolit Rakušanů, Česká republika je před mnoha sousedy, včetně Slovinska, Slovenska, Estonska a Litvy. V České republice je většina zboží a služby mohou dovolit obyvatele Prahy - úroveň kapitálové kupní síly je 131% celostátního průměru.
Většina chudých Češi zase žije ve městech, jako je Brunnthal, Esenyk, Dyechin, Teplice a Chomutov.
Kupní síla ukazuje, jak moc může průměrný spotřebitel koupit určitou částku peněz za zboží a služby na současné cenové úrovni. Kupní síla měny je nepřímo úměrná množství potřebné k zajištění určité tržní koš zboží a služeb.
Podle prognózy ministerstva financí České republiky, Česká ekonomického růstu v příštím roce, před Polsku, Maďarsku, na Slovensku a ve Slovinsku.