Kritická situace na trhu práce


Vydáno: 14.07.2018 | Aktualizace: 12.07.2018

Podniky České republiky si velmi dobře uvědomují nedostatek pracovních sil. Zvláště v současné době se problém nedostatku pracovníků dotkl sektoru služeb, jmenovitě cateringových a hotelových obchodních komplexů. Kvalifikovaní zaměstnanci v těchto organizacích těší velké poptávce, takže majitelé zařízení se snaží motivovat k práci v jejich společnosti tím, že jim konkurenční mzdu práce. Nicméně i přes tento nedostatek odborníků se stala skutečným problémem, což vede ke snížení kvality služeb i v těch módních restaurací, barů a hotelů.

V současné době na celém území České republiky, a to zejména v místech, nejpopulárnější, který nabízí hostům chuť kulinářských specialit a národních jídel mezi turisty, což představuje nárůst počtu pozorovaných institucí. V současné době existuje rekordní počet podniků veřejného stravování na jednoho obyvatele. Ukazatel je vyšší než v ostatních zemích EU. Omezený trh práce, jakož i růst nových restaurací a hotelů společně vedly k tomu, že majitelé provozoven nemůže najít zkušeného a specializovaného personálu, který by plně v souladu s jejich pracovních povinností. A v případě, že to není vždy možné udržet, protože přímí konkurenti se snaží všemi možnými způsoby, jak lákají zaměstnance a přitahují vyšší mzdy. Situace je tak kritická, že mnohé organizace přestanou fungovat a jsou uzavřeny.

Prognózy analytiků

Navzdory činnosti zaměřené na přilákání zaměstnanců zůstává řada volných míst bezvýhradně otevřená. Odborníci pracující v oblasti analýzy zprávy o zaměstnanosti, že jejich vlastní provozní prostředky nestačí, takže je třeba maximalizovat zájem zahraničních občanů a přilákat je do míst, ve kterých dochází k nedostatku personálu.

Hlavním problémem, který vede k této nerovnováze - je neochota mladých lidí se vzděláním kuchař nebo číšník, a ty odborníky, kteří se rozhodli se věnovat vaření a pečení zájem získat práci v jiné zemi EU, které nabízejí vyšší úroveň mezd.