Král exekutorů končí. Vaz mu zlomilo vloupání k dlužníkovi


Vydáno: 21.04.2017

Postrach českých dlužníků, král exekutorů, mistr kontroverzních praktik. Tak většina veřejnosti zná Tomáše Vránu z Přerova. Nyní, rezignoval, zřejmě pod tlakem ministra Pelikána, který na něj před časem podal kárnou žalobu.

O odchodu exekutora informoval deník Právo. Před třemi a půl měsíci na Vránu podal žalobu současný ministr spravedlnosti Robert Pelikán. A to kvůli porušení domovní svobody. Vránovi zaměstnanci měli bez oprávnění udělat prohlídku nových zájemců o dům přímo v domově dlužníka, bez jeho vědomí. Do objektu se měli dostat násilím. Jejich oběť si stěžovala ministrovi.

Vrána ale vidí důvody jinde: „Rozhodl jsem se pro tento krok po zralé úvaze. Jsem již unaven neustálým mediálním tlakem a útoky vůči mé osobě,“ vysvětluje Vrána a dodává: „Od samého počátku exekutorského úřadu se snažím pracovat tak, abych v maximální míře přispěl k co nejvyšší vymahatelnosti neuhrazených pohledávek. Dnešní doba však není těmto snahám příznivě nakloněna.“

Vránův úřad byl velmi aktivní po celé republice, často také porádal dražby a prodeje zabavených věcí. Právě jeho působení po celé zemi zřejmě vyvolalo požadavek na místní příslušnost exekutorů, která je před zavedením. Za čtrnáct let práce měl Vrána provést téměř milion exekucí.