Krach Deutsche Bank by způsobil finanční krizi, české banky by ale neohrozil, tvrdí analytici


Krach Deutsche Bank by způsobil finanční krizi, české banky by ale neohrozil, tvrdí analytici

Pokud by Deutsche Bank zkrachovala, způsobilo by to finanční krizi, která by postihla řadu evropských finančních institucí. Český bankovní sektor je ale tak stabilní, že by jej tyto problémy neměly ohrozit, shodli se analytici. Spojené státy požadují po bance zaplatit 14 miliard dolarů (337 miliard korun) kvůli nekalým praktikám na trhu hypotečních cenných papírů před finanční krizí v minulém desetiletí. Zaplatit takovou sumu je mimo možnosti banky.

"Deutsche Bank je v současnosti protistranou takřka každé významnější bance na světě. Její provázanost v rámci finančního systému je enormní," řekl ČTK analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Na druhou stranu by však její krach nezpůsobil krizi, která nastala v souvislosti s pádem investiční banky Lehman Brothers v roce 2008, dodal.
Pokud by k pádu Deutsche Bank skutečně došlo a německá vláda by dala od banky ruce pryč, což je vysoce nepravděpodobné, následný otřes finančního systému by v tuzemsku působící banky ustály, míní Kovanda. Finanční krize Česko nezasáhla v roce 2008 a nehrozí mu ani nyní v souvislosti s možným pádem Deutsche Bank, podotkl.