Koruna samozřejmě může zůstat beze změny v roce 2018


Vydáno: 21.10.2016

Ve skutečnosti, Česká národní banka plánuje zadržet korunu jediná cesta za druhé čtvrtletí roku 2017, ale dostal chuť a nechce přestat.


Česká národní banka může rozhodnout o ukončení politiky měnové intervence, omezování rychlosti koruny, a to ve druhém čtvrtletí roku 2017, jak bylo uvedeno dříve, a později - už v roce 2018. Řekl šéf banky Jiří Rusnok.
Dále uvedl, že Národní banka rozhodně nebude vzdát kontejnmentu rychlost korunu minimálně do druhého čtvrtletí příštího roku.
"V závislosti na okolnostech, toto (odmítání politiky měnové intervence - pozn.) Možná, že v roce 2018", - řekl bankéř, není vyloučeno, že lhůtu je možné dále prodloužit.
Podle něj je hlavním kritériem pro zamítnutí měnové intervence je míra inflace v zemi - cíl je pravděpodobné, že bude dosaženo až do druhé poloviny roku 2017. Tak, Národní banka v úmyslu "rozptýlit" inflaci v České republice 2%, ačkoli výsledky ze září to bylo jen 0,5%.
Tak podrobnosti o tom, jak se bude opuštění měnové intervence, Jiří Rusnok odmítl specifikovat, dodal jen to, že by měl mít "hladká a s minimálními problémy." Nicméně odborník vysvětlil, že i po opuštění řízení rychlosti korunové národní banky zcela devizový trh nepůjde, protože se bude zabývat volatilitou, která následovala po změně měny.
Ačkoliv příliš silná koruna posílit banku nebojí.
"Švýcarský scénář není nám hrozí, máme zcela odlišnou situaci. Česká ekonomika roste a ceny rostou, i když pomalu, "- řekl bankéř.
Česká národní banka zahájila politiku měnové intervence v listopadu 2013, podle něhož euro podařilo získat téměř 700 miliard korun. Celkové devizové rezervy banky jsou nyní 1,5 bilionu švédských korun.