Komentář Jiřího Sýkory: Hypotéky v příštím roce zdraží, mimořádné splátky nemusí být zadarmo


Vydáno: 23.02.2017

Hypotéky letos čeká další úspěšný rok. Loňský rekordní rok, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 190 miliard korun, letos pravděpodobně padne, jak napovídají čísla za listopad a prosinec

Jen do října totiž banky poskytly hypotéky podle Hypoindexu v objemu téměř 180 miliard korun, letošek tak pravděpodobně překoná 200miliardovou hranici.
A co u hypotéky čekat v roce 2017? Stane rokem, kdy dojde ke zlomu v dlouhodobém poklesu úrokových sazeb. Po prvních nárůstech sazeb na přelomu let 2016 a 2017 očekáváme během roku další drobný nárůst. I tak budou ale úrokové sazby na úrovni kolem 2,5 procent dále nahrávat k úspěšnému prodeji hypoték i v roce příštím.
Hypotéky spadly na nový rekord. Brzy ale začnou znovu růst
Finance a bankovnictví
Hypotéky spadly na nový rekord. Brzy ale začnou znovu růst
S novým rokem ale také na trh přichází další regulace. Česká národní banka v dubnu dále omezí prodej úvěrů s LTV přesahujícím 80 procent. Zákon o spotřebitelském úvěru, který začal platit v prosinci, přináší také několik změn. Tou nejdůležitější je možnost splatit až 25 procent hypotečního úvěru každý rok bez poplatku.
V některých případech navíc půjde bez sankce splatit i celý úvěr i mimo konce fixačního období. Jak se ale tyto změny projeví do skutečného objemu hypoték v roce 2017, je zatím předčasné odhadovat. Kombinace mírného zvýšení sazeb a nové regulace by ale mohla znamenat, že rekord zaznamenaný v roce 2016 zůstane po nějakou dobu posledním.

Je pravdou, že banky se jen těžko budou zbavovat poplatků, které jsou pro ně zajímavé. Než ale bankám nasadíme psí hlavu, jako těm „zlým“, kteří chtějí klienta obrat o peníze, musíme si uvědomit dva zásadní fakty.
Počty klientů, kteří ve skutečnosti chtěli splatit předčasně hypoteční úvěr, nikdy nebyly příliš vysoké.
Banky vydaly hypoteční bondy za 26 miliard, nejméně za pět let
Finance a bankovnictví
Banky vydaly hypoteční bondy za 26 miliard, nejméně za pět let
O této možnosti se spíše mluvilo a psalo, než by se jich skutečně masivně využívala. Je také pravdou, že poplatek za předčasné splacení po zavedení nového zákona zcela nezmizel, jen se dnes jmenuje „Úhrada nákladů souvisejících s mimořádnou splátkou“.
Banky tak při mimořádných splátkách přesahujících 25 procent stále mohou poplatky vybírat. Ač tedy zákon možná nebude fungovat tak, jak si někteří představovali, přesto přináší další zlepšení pozice klienta.